Patronat

Majówka w Kolonii Artystów

Weekend majowy w mieście? W ciągu dnia na tarasie Kolonii Artystów, a wieczorami na koncertach w tej przestrzeni.

 

Kolonia Artystów regularnie śledzi najciekawsze zjawiska na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej. Bardzo często to właśnie na imprezach organizowanych przez tę instytucję wielu artystów gości po raz pierwszy w Trójmieście lub w Polsce. Kolejne miesiące będą interesującym przeglądem artystów, którzy w tym roku wydali płyty lub doprowadzili do ciekawej współpracy. Warto śledzić kalendarz i odwiedzać siedzibę KA przy ulicy Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Super Night with Pionierska Records
28 kwietnia, g. 19 / bilety 20 zł

Program:
19:00 – 19:30 Wojtek Kurek
19:30 – 20:00 Wojtek Kurek & Adam Frankiewicz
20:00 – 21:00 Artur Piasecki & Tomek Bednarczyk
21:00 – 22:00 Grupa Etyka Kurpina

Artur Piasecki
Wydana w 2015 roku epka „Vague”, dzięki kanadyjskiej wytwórni Booma, była dla Artura Piaseckiego początkiem przygody z ambientem i eksperymentalną elektroniką. W grudniu 2017 roku, nakładem Pionierska Records ukazał się jego debiutancki album, zatytułowany „Unearth”. Ubiegły rok był także początkiem twórczej współpracy z wrocławskim producentem – Tomaszem Bednarczykiem. Podczas koncertu w Kolonii Artystów zaprezentują po raz pierwszy materiał z ich nadchodzącego albumu.

Tomasz Bednarczyk (New Rome)
Producent muzyczny związany z muzyką elektroniczną. W 2008 roku ukazał się debiutancki album “Summer Feelings” nakładem australijskiej wytwórni Room40. Rok później wydał dwie kolejne płyty “Painting Sky Together” dla Room40 oraz “Let’s Make Better Mistakes Tomorrow” dla nowojorskiego 12k. Jego prace były recenzowane na łamach opiniotwórczego The Wire oraz prezentowane w BBC Radio. Od 2016 skupiony na projekcie New Rome. Pierwsza płyta wyszła nakładem Room40 w maju 2016 roku, druga “Somewhere” w krakowskim Instant Classic na początku 2017 roku.

Adam Frankiewicz
Założyciel i współogarniacz Pionierska Records. Zosia samosia w Grupie Etyka Kurpina, lubi wydawać się sam, lubi mieć wszystko pod kontrolą, podobno reżyseruje, podobno pisze. Wiedzie szalone życie sonik wojażera. W kolonii artystów zagra impro na głowicach magnetofonowych z Wojtkiem Kurkiem, a na koniec wieczoru swój plądrofoniczny kolaż jako mroczny, tajemniczy i mocno ironiczny Etyk Kurpin.

Wojtek Kurek
Wojtek o sobie nic nie mówi nigdy. Podaje za to adres strony: wojtekkurek.com
Zagra, ale nie wiemy co, podejrzewamy, że solo na preparowanych po części elektroakustycznym zestawie perkusyjnym.

Confusion Project
30 kwietnia, g. 20 / bilety: 20 zł

6 kwietnia ukazała się płyta koncepcyjna trio jazzowego Confusion Project „Primal”. Jest to trzecia płyta zespołu po debiucie „How to Steal a Piano?” oraz drugim krążku „The Future Starts Now”. To suita podzielona na części opowiadająca o podróży samotnego człowieka, który w kontakcie z przyrodą odnajduje swoją prawdziwą naturę i pierwotność. To historia o człowieku, który znajduje w sobie odwagę, by dać upust swoim marzeniom, instynktom i wyruszyć w nieznane. Uciekając od cywilizacji, zmagając się z trudnościami samotnej wędrówki przeżywa wielką przygodę, która pomaga mu odnaleźć zagubioną gdzieś dawno temu swoją naturę, pierwotną wrażliwość. Płyta została zarejestrowana przez Ignacego Gruszeckiego w znakomitym studio Monochrom. Stronę graficzną albumu stworzył niemiecki grafik Daniel Latsch, a za materiały promocyjne video, teledyski oraz making of odpowiada Radosław Mroczek.
Materiały video oraz grafika albumu powstała pod honorowym patronatem Parku Narodowych Gór Stołowych. Confusion Project tworzą Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa oraz Adam Golicki – perkusja.

Wczasy
1 maja, g. 20 / bilety 10 zł

Wczasy, dawniej wywczas, to wypoczynek połączony ze zmianą środowiska, otoczenia, klimatu. Duet Wczasy tworzą Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło – dwóch chłopaków wychowanych, mniej lub bardziej, w latach 90.

Ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur.

Brzmienie Wczasów opiera się na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych ze złotej ery synth-popu, a kompozycje przybierają piosenkowe formy. Polska szkoła piosenki jest im bliska, dlatego teksty są po polsku i dotyczą spraw poważnych, jak np. praca zawodowa, zawody miłosne, marzenia, odpoczynek i rekreacja. W tekstach pojawiają się również komentarze społeczne.

Sonae
2 maja, g. 20 / bilety 20 zł

Sonae / Sonia Güttler jest artystką zajmującą się dźwiękiem. Wykształcenie muzyczne zdobyła w Instytucie Muzyki Popularnej Folkwang University of Arts. Jest też aktywną członkinią międzynarodowej sieci artystek w muzyce elektronicznej Female : Pressure, z którą organizuje regularnie wydarzenia i koncerty kobiet zatytułowane ‘female:pressure electronic concert’ oraz serię wydarzeń ’electronic:music:home’ w Kolonii.
Po wielu latach bycia DJ-ką w dziedzinie muzyki elektronicznej Sonae zaczęła tworzyć własną muzykę pod koniec 2011 roku, a już pół roku później jej pierwszej EP „Kolonia” została wydany w legendarnym niemieckim ambientowo – elektroniczynym wydawnictwie „a strangely isolated place”. Tworzy remixy dla brytyjskich muzyków ambientalnych, dla linii lotniczych, oprócz płyt wydanych w ComfortZone (Austria) i modismo (Chile) i stworzyła listę kompilacji muzycznych dla wielu wydarzeń artystycznych i pokazów mody.

Debiutancki album Sonae ‚Far away is right around the corner’ wyszedł w 2015 w wydawnictwie Gudrun Gut „monika enterprise”. „Die reuelos wundervollste flimmerelektrik der Saison” został nazwany najlepszą muzyką filmową sezonu”przez niemiecki magazyn muzyczny „Groove” . W 2015 roku został nominowany do Via! VUT – niemieckiej nagrody muzycznej nagrody w kategorii „najlepszy album”.

Wojtek Szczepanik – koncert
3 maja, g. 20 / bilety 10 zł

Wojtek Szczepanik – 21-letni pianista, kompozytor, twórca należący do nurtu „modern classical”. Łączy muzykę klasyczną i klubową, wzbogacając brzmienie fortepianu modulacjami syntezatorów, sampli i kontrolerów. Tak różnorodne instrumentarium pozwala artyście tworzyć niebanalne, przestrzenne aranże. Jego muzyka jest refleksyjna i emocjonalna, przepełniona energią. Szczepanik mimo młodego wieku i krótkiej kariery w przeciągu roku zdążył wystąpić na scenach największych polskich miast m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Ma na koncie wiele koncertów – tych większych, i tych kameralnych – mniejszych. Jego twórczość pojawiła się na dwóch sesjach Sofar Sounds w Warszawie oraz Krakowie. Jest finalistą konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest z roku 2016 i 2017. To międzynarodowy konkurs, który polega na komponowaniu muzyki na fortepianie do obrazu bez wcześniejszego przygotowania przed publicznością oraz wyselekcjonowaną jury. Jego doświadczenia nie kończą się w Polsce, bowiem wystąpił także za granicą – w Niemczech czy na Łotwie. Od 2018 roku wydeptuje nową ścieżkę. Poszerzył instrumentarium o syntezatory, sample i kontrolery. Fortepian jednak wciąż odgrywa dużą rolę. Nowa muzyka to próba połączenia dwóch, na pozór odmiennych stylów – muzyki klasycznej i klubowej. Fortepian na tle dźwięków elektronicznych nabiera nowego brzemienia w innym kontekście. Muzyka jest refleksyjna i emocjonalna, ale nie brakuje jej energii. Elektroniczne modulacje potęgują uczucie przestrzenności. Mięsisty, głęboki bas dodaje pazura. Fortepian zaś, sprawia że muzyka jest wciąż żywa, wrażliwa i delikatna.
Berlin miał ogromny wpływ na tworzenie brzmienia nowej muzyki. Artysta zapowiada nowy album, który ukaże się w 2018 roku.

Caesarean Moons
5 maja / bilety: 10 zł

Muzyka szwajcarskiej grupy Caesarean Moons to dialog dotyczący kwestii muzycznego wyczucia, rytmicznej dyspersji i pochmurnych harmonii, przeznaczony dla otwartych umysłów, o szeroko otwartych oczach. To kraut, błyskawiczny awangardowy pop, to tchnienie chwili z długim czasem trwania. Ich pierwszy album (za pośrednictwem BBR) ukaże się lada moment; dostępny na winylu, tylko dla miłośników. Grupę tworzą: Lukas Rutzen, Julius Windisch

Koncerty odbywają się w ramach projektu OPEN. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym koncertów w Kolonii Artystów.