Patronat

Mikołaj Trzaska i Rabih Beaini w Kolonii Artystów

Na ostatnim tegorocznym koncercie w Kolonii Artystów usłyszymy gdańskiego saksofonistę Mikołaja Trzaskę i pochodzącego z Libanu, Rabiha Beaini, przedstawiciela sceny elektronicznej, znanego również jako Morphosis.

 

Piosenki, eksperymenty, elektronika, dźwięki akustyczne – Kolonia Artystów regularnie śledzi najciekawsze zjawiska na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej. Bardzo często to właśnie na imprezach organizowanych przez tę instytucję wielu artystów gości po raz pierwszy w Trójmieście lub w Polsce. Kolejne miesiące będą interesującym przeglądem artystów, którzy w tym roku wydali płyty lub doprowadzili do ciekawej współpracy. Warto śledzić kalendarz i odwiedzać siedzibę KA przy ulicy Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Mikołaj Trzaska to ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i współczesną muzyką improwizowaną. Jest saksofonistą, klarnecistą basowym i kompozytorem, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości, oraz równie kreatywnego Łoskotu.

Rabih Beaini jest libańskim muzykiem znanym również jako Morphosis. Jest eklektycznym DJ-em, producentem muzyki elektronicznej oraz zawziętym współpracownikiem wielu artystów. Improwizuje zarówno z muzykami elektronicznymi, jak i akustycznymi.
Niewiele osób potrafi zagrać tak wymagający i intrygujący koncert, podczas którego dark wave, krautrock, post wszystko i techno funkcjonują obok siebie jako jedna nawiedzona harmonia hardware’u. Jego wytwórnia Morphine jest dźwiękowo nieprzewidywalna zarówno jak jego własne remiksy czy zdumiewające płyty długogrające takie jak ponadczasowe dzieło „What We Have Learned”.

 

Start 20:00. Bilety: 30 pln. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.