Idea

Muzyki ukazuje się coraz więcej i coraz łatwiej ją odsłuchać. Nie musisz czekać, aż płyta pojawi się w sklepie i w rytuale rozpakowywania jej w domu, przesłuchasz ją po raz pierwszy. Od dawnych czasów Napstera, Soulseeka przez serwisy streamingowe czy Soundcloud i Bandcamp słuchanie i udostępnianie muzyki nigdy nie było łatwiejsze.

Tylko czy ilość muzyki nie wygrywa z jej jakością? Chcemy słuchać coraz więcej, a jednocześnie mamy na to coraz mniej czasu. To już nie epoka walkmana i discmana (kto je pamięta?), kiedy przez cały dzień albo i tydzień katowało się jeden album w nieskończoność. Albo czekać aż skończy się strona płyty winylowej, żeby zmienić ją na kolejną. Chociaż to na szczęście wraca do łask. Streaming pozwala przeskakiwać między utworami, wybierać do woli, ale też mniej skupić się na samej muzyce.

Dlatego na Nowe idzie od morza chcę pokazywać, że można słuchać mniej, ale dokładniej.

Publikuję recenzje raz w tygodniu – żeby na odsłuch płyty (lub płyt), które polecam, było wystarczająco dużo czasu. Zaczynałem od pisania o artystach z Gdańska i okolic, gdzie mieszkam, a teraz sięgam do każdego zakątku globu. Od Południowej Afryki, przez scenę nowojorską, Wielką Brytanię, free-jazz, Bliski Wschód, minimalizm czy wciąż rozwijający się rock. Ale o Trójmieście nie zapominam, więc dodatkowo raz w miesiącu będę poświęcał uwagę temu, co się tu dzieje.

Poza pisaniem o muzyce, fascynujące jest rozmawianie o niej – w pierwszą sobotę miesiąca zapraszam do lektury mojego wywiadu z najciekawszymi twórcami z całego świata. Zajrzyj też do sekcji Rekomendacje, w której polecam najciekawsze koncerty i festiwale, bo muzyki warto słuchać też na żywo.

O MNIE

Fot. Renata Dąbrowska

Od ponad dekady recenzuję płyty z całego świata. Relacjonuję koncerty i festiwale. Rozmawiałem m.in. z takimi artystami jak m.in. Michael Gira, Matana RobertsHailu MergiaJlinKonono no. 1Maja RatkjeLiarsMonolakeMats GustafssonFelix KubinFour TetHorse LordsBatidaJames HoldenThe CaretakerJulia HolterValerio TricoliSelvhenterMeridian BrothersPhilip Jeck i Jenny Hval.

Od 2007 roku współpracuję z PopUpmusic.pl, a także z najpopularniejszym polskim tygodnikiem, magazynem „Polityka“ oraz Magazynem Szum, poświęconym sztukom wizualnym. Publikowałem w trójmiejskim oddziale „Gazety Wyborczej“ (2007-2008) i portalu Trojmiasto.pl, (2008-2012). W 2015 roku byłem nominowany do tytułu Kulturysta Roku przez redakcję programu Radiowy Dom Kultury w Programie III Polskiego Radia. W 2017 roku zostałem Stypendystą Kulturalnym Miasta Gdańska.

Zorganizowałem cykl koncertów Nowe idzie od morza, prezentujących najciekawsze trójmiejskie zespoły: na terenach postoczniowych w Gdańsku (razem ze 100cznia), a także w ramach trójmiejskich festiwali (Streetwaves, Metropolia jest Okey, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Jestem jednym z kuratorów festiwalu Jazz Jantar, a przez sześć lat organizowałem koncerty w Klubie Żak (w tym festiwal Dni Muzyki Nowej). Jako kurator współtworzyłem prezentację Gdańska Znajomi znad morza w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pracuję w zespołach produkcyjnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Gdańskich Targów Książki.

Jako socjolog współtworzyłem takich raportów jak „Uczestnictwo gdańskiej młodzieży akademickiej w ofercie kulturalnej Trójmiasta” (2009), „Stadion – Miasto – Kultura. Euro 2012 i przemiany kultury polskiej” (2013, gdańska część projektu) „Kultura – Polityka – Rozwój. O kulturze jako »dźwigni« rozwoju społecznego polskich metropolii i regionów” (2012) oraz „Trajektorie sukcesu artystycznego. Strategie adaptacji artystów w polu kultury” (2015). Byłem także członkiem zespołu badawczego, który zrealizował w ramach gdańskiego Obserwatorium kultury takie projekty jak „Poszerzenie Pola Kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku” (2012), „Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa” (2014) oraz „Kulturalna hierarchia. Nowe dystynkcje i powinności w kulturze a stratyfikacja społeczna” (2016).

Współpracuję lub współpracowałem z Klub ŻakPomorska Fundacja Filmowa, Jednostka Kultury, Miasto GdańskInstytut Kultury MiejskiejNarodowe Centrum KulturyCSW Łaźnia, Fundacja Eclectica, Klub Firlej, Stowarzyszenie Artystyczne Legalna Muzyka, Gdańska Galeria MiejskaInstytut Badań nad Gospodarką RynkowąInstytut Badań Przestrzeni PublicznejKolonia ArtystówFundacja Kultura MiejscaLPPNadbałtyckie Centrum Kultury, 100cznia