Nowe idzie od morza podczas tegorocznych wakacji zaprasza na koncerty. W nowopowstałym miejscu, 100cznia, zaprezentujemy przegląd najciekawszych zespołów z Trójmiasta i okolic. 

 

W trakcie pięciu wieczorów w sierpniu i wrześniu będzie można zapoznać się z szerokim gatunkowym przekrojem – od elektroniki, muzyki gitarowej, przez jazz po eksperymenty. Co środę od 9 sierpnia do 6 września odbędą się koncerty zespołów prezentujących świeże spojrzenie na muzykę. Na niezwykłej i specjalnie powstałej kontenerowej scenie klubu 100cznia zagrają Lonker See, Michał Bąk Quartetto, 1988, Kwiaty, Twinkling i Dalekie.

100cznia to nowy projekt kulturalny, który przenosi na trójmiejski grunt miejsca, jakie znamy z dużych europejskich miast. Za pomocą kontenerów cargo na terenie Stoczni Gdańskiej powstało #mia100wmieście – ekosystem, który przyciąga połączeniem artystycznego nieładu, mocą kulturalnych wydarzeń, dobrą jakością jedzenia i niezobowiązującą atmosferą. To okazja aby wpaść na kawę, lunch, drinka, rodzinny piknik, spacer, rowerową wycieczkę, spontaniczne spotkanie, grubą potańcówkę i i powolne chillowanie. Wszystko w sercu postindustrialnego krajobrazu, minutę piechotą od stacji SKM Stocznia i kilka minut samochodem/ rowerem od Starego Miasta.

6 września, godz. 20:30
Michał Bąk Quartetto

Młoda trójmiejska scena jazzowa rośnie w siłę i coraz częściej zaskakuje kolejnymi składami, zogniskowanymi bardziej lub mocniej wokół Akademii Muzycznej. Ukoronowaniem działalności wielu z nich jest Alpaka Records, label który wydał bardzo dobry album zespołu Algorhythm. Kolejnym ze składów, który opublikuje płytę w tym wydawnictwie będzie Michał Bąk Quartetto, w skład którego poza liderem i kontrabasistą, wchodzą perkusisa Słąwek Koryzno, trębacz Emil Mieszk i saksofonista Piotr Chęcki. Każdy z nich posiada swój indywidualny styl, tworząc niepowtarzalne brzmienie kwartetu bez instrumentu harmonicznego. Z myślą o tym powstały kompozycje lidera, które łączą jazz z muzyką epoki baroku dające przestrzeń do wspólnej improwizacji.

9 sierpnia, godz. 20
Twinkling + Dalekie

Twinkling to gdyński duet muzyczny w Grzegorz Kozakiewicz oraz Kacpra Graczyka – pierwszy z nich tworzył projekt DryEye, a drugi coding, aiodine czy SoundcheckSessions. Ich wspólna twórczość zespołu oscyluje wokół muzyki downtempo, elektroniki, trip hopu, ambientu, IDM-u. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta “Staring at Crab Nebula”.

Dalekie to solowy projekt Marcina Szulca. Jego muzyka czerpie z różnych odmian elektroniki – inspirowana jest stylami prezentowanymi m.in. przez takie wytwórnie Ninja Tune i Warp Records. Efekty pracy znalazły się na debiutanckiej epce „Futurama”.

23 sierpnia, godz. 20:00
Lonker See + Kwiaty

Lonker See to projekt, który zaczął swoją działalność jako ambientowy duet Bartosza Boro Borowskiego i Joanny Kucharskiej, znanych z 1926 czy Kiev Office. Po wydaniu pierwszej epki, zespół zdecydował się poszerzyć skład o uznanych trójmiejskich muzyków jazzowych – Tomka Gadeckiego i Michała Gosa oraz zmienić formułę muzyczną, zgłębiając szersze spektrum gatunków. W muzyce Lonker See usłyszeć można m.in. jazz, space rock i psychodelę; pełno w niej przestrzeni, bazuje na długich formach i jest w niej dużo miejsca na improwizację. Ich debiutancka płyta “Split Image” ukazała się w kwietniu 2016 nakładem wytwórni Music Is The Weapon – sierpniowy koncert w 100cznia zbiegnie się z premierą ich kolejnego, dwupłytowego wydawnictwa “Lonker Seessions/Live at Pijana Czapla”.

Zespół Kwiaty został założony w Gdańsku w 2016 roku. W jego skład wchodzą Maja Andrzejewska (wokal), Kajetan Krzemieniewski (gitara), Wojciech Chroboczyński (gitara basowa) i Jacek Frąś (perkusja). Grupa śpiewa autorskie piosenki, wykonywane w języku polskim. Ich muzyka to połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks i twórcy Angelo Badalamentiego. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki o specyficznym nastroju, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. Jesienią zespół planuje wydać swój debiutancki album.

30 sierpnia, godz. 20:30
1988

1988 to solowy projekt Przemysława Jankowiaka, współzałożyciela wytwórni Latarnia i połowy duetu Syny. Lata dźwiękowych poszukiwań i eksperymentów z rytmiczną strukturą zawiodły 88 w miejsce w którym różnorakie, gatunkowe tropy znajdują ujście w postaci bitu, który zasadza się niekiedy tylko na basowym pulsie lub ustrukturyzowanych szumach Pobrzmiewającego dalekim, klubowym pulsem, zanurzonego w bezdennej dubowej głębi i wyrywającego się w krautorockowy kosmos. Przywodząc na myśl wczesne, surowe dubstepowe produkcje, równie abstrakcyjne jak industrialne hiphopowe formy i analogowo-elektroniczne poszukiwania minionych pokoleń, jego album „Gruda” tli się i toczy przez różne estetyki, a dukt wyznacza jej duszny, filmowy klimat.

100cznia znajduje się przy ulicy Stolarzy. Koncerty zaczynają się o godz. 20.00. Wstęp bezpłatny.