Na przełomie czerwca i lipca wrzeszczańska Sztuka Wyboru zaprasza na intensywny kulturalno-kulinarny weekend!

 

Sztuka Wyboru to wielowymiarowa przestrzeń na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku Wrzeszczu: jasna kawiarni z księgarnią i galerią sztuki oraz sklep z polskim wzornictwem i niezależną modą. Sztuka Wyboru mieści się na 2 piętrach zabytkowego budynku z końca XIX wieku, dawnej siedziby pruskich koszar. Dziś miejsce to wypełnione jest najlepszym polskim designem, świetną kawą, pysznymi ciastami, młodą sztuką i dobrze wyselekcjonowanymi książkami i albumami. W Sztuce Wyboru organizowane są tematyczne targi, festiwale, wernisaże, spotkania z ludźmi świata książki, wykłady, konferencje oraz warsztaty.

Na przełomie czerwca i lipca na odwiedzających to miejsce będą czekać kulturalno-kulinarne atrakcje pod hasłem „Lato w mieście ze Sztuką Wyboru”. Miejsce jest czynne codziennie od 9:00 do 23:00. We wnętrzu albo w ogródku, z widokiem na rzekę Strzyżę i piękne starodrzewie, wyposażony w leżaki i parasole. Będzie smacznie, kulturalnie i inspirująco.

PROGRAM

Czwartek, 29 czerwca

19:00 Wyspa. Islandia 1969-2017. Spotkanie z Jackiem Godkiem

20:00 Wernisaż wystawy fotografii Jacka Foty: „PKiN” i „Some Things are Quieter than Others”

Piątek-niedziela, 30 czerwca-2 lipca

Wakacyjny brunch z Tosią i Śliwką z Burczy mi w brzuchu
Piątek 11.00-14.00, Sobota i niedziela 10.00-14.00

Niedziela, 2 lipca

16.00 Spotkanie autorskie z Aleksandrą Lipczak wokół zbioru reportaży o współczesnej Hiszpanii „Ludzie z Placu Słońca”

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

fot. Renata Dąbrowska / renatadabrowska.com

Wyspa. Islandia 1969-2017. Spotkanie z Jackiem Godkiem
Jacek Godek, aktor i tłumacz takich książek jak „101 Reykjavik” czy „Wyspa Diabła” opowie o swoim dzieciństwie spędzonym w Islandii, o zamiłowaniu do literatury islandzkiej, o zawodzie tłumacza, o przetłumaczonych książkach i o wielu innych sprawach. Przez jego wypowiedzi przemawia autentyczność i pasja.
Jacek Godek mieszkał w Islandii w latach 1969-74 ( i często do niej wraca). Tam ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Od 16 roku życia zajmuje się tłumaczeniem literatury islandzkiej na język polski. W roku 2001 ukazała się w jego przekładzie słynna powieść „101 Reykjavik” Hallgrimura Helgasona, otwierając długą listę przetłumaczonych z islandzkiego książek, w tym poczytnych kryminałów. Obecnie zajmuje się też przekładem sag islandzkich, udostępniając je na swojej stronie internetowej.
Niedawno pojawiła się także przetłumaczona właśnie przez Jacka Godka i wydana przez Wielką Literę powieść „Miasteczko w Islandii” Powieść ta przenosi nas do nadmorskiej miejscowości i wprowadza w świat jej mieszkańców, ukazuje ich codzienność, wspomnienia, marzenia, tajemnice, przeżyte dramaty i pielęgnowane nadzieje.

fot. Jacek Fota

„PKiN & Some Things are Quieter than Others” – wystawa fotografii Jacka Foty
Będzie to pierwsza wystawa artysty w Gdańsku i pierwsza tak duża w Polsce.
W przestrzeniach Sztuki Wyboru będzie można zobaczyć dwa długoterminowe fotograficzne projekty Jacka Foty: Some Things are Quieter than Others – wysmakowany zbiór nieoczywistych impresji z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz PKiN – porywającą intymną opowieść o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystawa potrwa do 26 lipca

Some Things are Quieter than Others
Cztery intensywne podróże po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w latach 2012 i 2013, kilka miesięcy w drodze, setki mijanych miejsc i ludzi, tysiące przebytych kilometrów.
Efektem tego długoterminowego projektu Jacka Foty jest zbiór fotografii przedstawiających wnikliwy obraz USA. Nie są to typowe kadry „american dream”, nie znajdziemy tu cukierkowych ujęć Central Parku czy Piątej Alei w Nowym Yorku, nie zobaczymy też wodospadu Niagara, czy zjawiskowych krajobrazów kanionu Kolorado i rozłożystych plaż Kalifornii. Jacek Fota pokaże nam inną Amerykę, bardziej przyziemną, chropowatą, samotną, z niekończącą się przestrzenią, z nudą codzienności i przenikliwą pustką, która wypełnia spojrzenia napotkanych po drodze ludzi. Some Things are Quieter than Others to niepokojący dziennik z podróży po miejscach-widmach i ludziach, którzy przypadkiem i przelotnie do tych miejsc należą.

PKiN
Pałac Kultury i Nauki to niekwestionowana architektoniczna ikona stolicy Polski, warszawska „wieża Eiffela”, przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona. PKiN został oddany do użytku w 1955 r. jako dar narodów radzieckich dla narodu polskiego. Projekt autorstwa architekta Lwa Rudniewa zainspirowany był moskiewskimi budowlami wczesnego socrealizmu, stalinowskimi drapaczami chmur, które z kolei wzorowane były na architekturze amerykańskiej, w szczególności wieżowcami art déco. Przy projektowaniu detali pałacu inspirowano się zabytkami z różnych miast Polski, a rzemieślnicy z całego kraju wykonali do wnętrz wyszukane szklane i ceramiczne żyrandole, drewniane okładziny oraz specjalnie zaprojektowane meble.
Po zmianie ustroju, przez kilka lat, trwały gorące dyskusje wokół zachowania i przyszłości tej budowli ze względu na negatywne skojarzenia z jej kontrybutorem ( pomysłodawca PKiN-u był Józef Stalin). Jednak w 2007 r. kontrowersyjny PKiN został wpisany do rejestru zabytków i jego byt wydaje się niezagrożony.
Od kilku lat poszczególne przestrzenie pałacu poddawane są gruntownym remontom. Obecnie w gmachu znajdują się siedziby wielu firm prywatnych oraz instytucji użyteczności publicznej takich jak teatry, muzea, Pałac Młodzieży, kino, biblioteka, kluby sportowe, księgarnie, instytucje naukowe, sala koncertowa, basen, sale wystawiennicze, a także instytucje naukowe oraz władze Polskiej Akademii Nauk. Pałac, oprócz przestrzeni otwartych dla publiczności, kryje w sobie miejsca zupełnie niezwykłe, tajemnicze zaplecza, niedostępne zakamarki, podziemia i zaułki, warsztaty, stolarnie, wentylatornie, bojlerownie, gdzie rzadko trafiają „ludzie z zewnątrz”. Jacek Fota jest jednym z pierwszych fotografów dopuszczonych do udokumentowania nieznanego, intymnego bytu Pałacu Kultury i Nauki. Artysta spędził blisko dwa lata na fotografowaniu wnętrz pałacu, portretowaniu jego pracowników i wnikliwym podpatrywaniu życia codziennego słynnego gmachu. Ta fascynująca podróż przez budynek ukazuje nam dotąd nieznany, dogłębnie prawdziwy i kompletny obraz pałacowych wnętrz oraz ludzi, dla których PKiN jest od dawna drugim domem.

Jacek Fota (ur. 1979) — fotograf, absolwent University of Utah w Salt Lake City, wolny strzelec, związany z wiedeńską agencją Anzenberger. Dwukrotny stypendysta miasta stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Autor m.in. głośnego projektu fotograficznego o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej “PKiN” (2015) oraz autor serii zdjęć z podróży przez Stany Zjednoczone, która ukazała się w formie albumu pt. “Some Things are Quieter than Others” (2014). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Los Angeles, Warszawie i Łodzi.

Oba fotograficzne projekty Jacka Foty pokazywane na wystawie w Sztuce Wyboru zostały opublikowane w postaci, świetnie zaprojektowanych przez Anię Nałęcką, książek fotograficznych – „PKiN” ( 2015) i „Some Things are Quieter than Others” ( 2014). Obie pozycje są dostępne w księgarni Sztuki Wyboru.

Wakacyjny brunch z Tosią i Śliwką z Burczy mi w brzuchu
Śniadanie bufetowe wraca do Sztuki Wyboru – menu przygotowały dla was Tosia i Śliwka z Burczymiwbrzuchu! Na stole znajdziecie: gofry na słodko i na słono, czekoladowy pudding jaglany z owocami sezonowymi, pasty, napoje, a do każdego śniadania: wytrawny szprycer z białego wina za 1zł.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Lipczak wokół zbioru reportaży o współczesnej Hiszpanii „Ludzie z Placu Słońca”

„Ludzie z Placu Słońca” to intymny portret Hiszpanii- kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień zmienił się w „chorego człowieka Europy”. Wtedy na miejsce dawnej opowieści o Hiszpanii pojawiła inna: o nierozwiązanych konfliktach z przeszłości, o cenie rozwoju, o kraju, który zrobił gigantyczny skok – okazało się jednak, że ku kryzysowi. To zbiór reportaży o kraju na rozdrożu. Miejsca, w którym coś się skończyło, a nowe jeszcze nie zaczęło.  Aleksandra Lipczak pokazuje soczystą, pozbawioną złudzeń opowieść o Hiszpanii z krwi i kości, a nie z turystycznego folderu. Książka powstała dzięki stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzenie: Magda Kalisz

Nowe idzie od morza jest patronem medialnym Lato na mieście w Sztuce Wyboru.