Zieleń i beton – pod tym hasłem w dniach 27-28 maja odbędzie się trzecia edycja festiwalu architektury i designu Open House Gdynia.

 

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide, który otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Na całym świecie fascynatów architektury połączyła idea spotkania z żywym miastem i jego mieszkańcami. Organizatorzy zapraszają do ponad 50 niezwykłych gdyńskich lokalizacji na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: instytucji publicznych, mieszkań prywatnych, gdyńskich ogrodów skupionych wokół architektury.

Dom kuracyjny w Orłowie, fot. Dominik Jagodziński

Miejsca, które znajdą się w programie: dawny Kurhaus w Orłowie, gdzie odbędzie się “śniadanie z widokiem”, lekcja historii przy plaży i warsztaty dla dzieci i dorosłych. W Teatrze Muzycznym uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę wejść za kulisy i poznać tajemnice zarezerwowanych dotąd tylko dla nielicznych. Festiwal dociera w tym roku także do Chyloni – w Nadleśnictwie przygotowane zostały aktywności dla dzieci i dorosłych w malowniczej zielonej przestrzeni otaczającej budynek.

Wieża zegarowa Urzędu Morskiego, fot. Dominik Jagodziński

Po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających wieża zegarowa Urzędu Morskiego. Zobaczymy monumentalizm i art deco Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz nigdy nie otwierane dla szerokiej publiczności wnętrza. Wrócimy do hitu poprzedniej edycji imprezy czyli Gimnazjum nr 1 – pierwszej gdyńskiej szkoła z 1928 roku, której tajemnice i zakamarki pokażą uczniowie. Będzie można także odwiedzić gdyński Hufiec oraz Kamienica na Kilińskiego 1, w tym jej tajemnicze strychy, piwnice i schron.

Kulisy Teatru Muzycznego, fot. Dominik Jagodziński

Diana Lenart, założycielka festiwalu opowiada:

W trzeciej edycji festiwalu skupimy się na relacji architektury i natury w przestrzeni miasta, osiedla, domu oraz mieszkania. Nasze działania wprowadzimy do parków i ogrodów, ożywimy gdyńskie podwórka i balkony. Zdradzimy, co łączy dziewiętnastowieczną urbanistykę z sielskością dzisiejszego Witomina, postaramy się dowiedzieć dlaczego wszyscy kochamy Działki Leśne oraz pokażemy jak wesprzeć miejski ekosystem własnoręcznie budując hotel dla owadów.

Nadleśnictwo w Gdyni Chylonii, Fot. Paweł Młodkowski

Open House Gdynia został zaplanowany tak, by zadowolić nie tylko osoby na co dzień związane z  architekturą czy designem – to festiwal od mieszkańców dla mieszkańców. Jego celem jest wzajemne inspirowanie się i propagowanie wśród szerokiej publiczności takich rozwiązań z zakresu organizacji przestrzeni miasta i wnętrz, które harmonijnie łączą funkcjonalność, piękno i szacunek dla historii oraz natury. Dlatego obok spacerów czy prelekcji odbędą się gry miejskie, warsztaty rękodzieła i sadzenia roślin, obiad w ogrodzie otwartym przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, fot. Dominik Jagodziński

We wszystkich lokalizacjach na uczestników czekają przewodnicy, którzy chętnie dzielą się tajemnicami Gdyni: opowiedzą o historii budynków, twórczych remontach, dawnych mieszkańcach. Jak co roku nie zabraknie też wystaw fotografii najwyższych lotów – wśród nich unikalne fotografie barcelońskiego artysty Andreia Farcasanu, portrety autorstwa Jamesona Kergozou z Wielkiej Brytanii czy urbanistyczne pejzaże Rubena Dario Kleimeera z Rotterdamu.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

 

Hufiec ZHP Gdynia, fot. Dominik Jagodziński

Wstęp wolny do wszystkich lokalizacji. W wybranych miejscach obowiązywać będą zapisy. Program festiwalu jest uzupełniany stopniowo na stronie http://ohgdynia.org/. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.