Patronat

Światło i ciemność na Open Source Art Festival

VII edycja Open Source Art Festival ma na celu prezentację najciekawszych projektów audiowizualnych oraz instalacji artystycznych, które traktują światło i ciemność, jako narzędzie krytyczne, pozwalające uchwycić i wyrazić najważniejsze przemiany dokonujące się we współczesnym świecie.

Światło będzie pełnić funkcję przejścia między tym, co rzeczywiste i wirtualne. Ciemność będzie odbijać nasze pragnienia i deformować, przekształcać nasze odczucie rzeczywistości. We współczesnym świecie oba wymiary mieszają się i przenikają, tworząc nowy typ rzeczywistości hybrydowej.

Inspiracją dla organizatorów i myślą przewodnią programu stał się cytat Carla Gustava Yunga

„OŚWIECENIA NIE DOZNAJEMY GDY BADAMY ŚWIATO,
LECZ GDY UŚWIADAMIAMY SOBIE ISTNIENIE CIEMNOŚCI”

Przestrzeń Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest doskonałym miejscem do kontemplacji źródłowych dźwięków zaroszonych artystów. Dodatkowo ramach 7 edycji zaprezentujemy w Teatrze na Plaży – Art Installation02 – wielowymiarowa instalacja multimedialna Rainera Kohlbergera w formie wielo-ekranowej projekcji i kwadrofonicznej konstrukcji dźwiękowej. Wszystkie wydarzenia projektu stanowią program o najpełniejszym, wieloaspektowym spojrzeniu na wizualność / światło / ciemność oraz możliwości jego użycia.

Open Source Art Festival 2017 to międzynarodowy, trzydniowy festiwal muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Dzięki występom międzynarodowych artystów, OSA Festival po 6 edycjach stał się rozpoznawalny na mapie najważniejszych wydarzeń w Europie i przyciąga co roku coraz większe grono miłośników muzyki eksperymentalnej i znawców sztuki współczesnej oraz ruchomego obrazu z całej Europy.

Motywem przewodnim VII edycji festiwalu będzie Światło i Ciemność. Jest to kontynuacja zagadnienia poruszonego w roku 2016. Muzycy zaprezentują pokazy audiowizualne oparte na połączeniu dźwięku ze światłem i ciemnością. Zaproszeni kompozytorzy w swoich pracach posługują się światłem i czynią to w twórczy i innowacyjny sposób. Technologicznej zręczności towarzyszy świadomość estetycznego i krytycznego potencjału nowych mediów, które pozwalają nie tylko przekroczyć granice gatunkowe i stylistyczne, ale także rozświetlić sztukę i muzykę na nowe znaczenia.

PROGRAM

Piątek, 22 września
21:00 JULIEN BAYLE
22:00 JOSHUA SABIN
23:00 SHXCXCHCXSH + PEDRO MAIA

Sobota, 23 września
21:00 MIRAM BLEU
22:00 YVES DE MEY
23:00 ROLY PORTER + MFO

Niedziela, 24 września
20:00 GÀBOR LÀZÀR
21:00 CATERINA BARBIERI

Caterina Barbieri to włoska kompozytorka, mieszkająca w Berlinie. Powtórzenia i permutacje stanowią rdzeń jej obecnych projektów muzycznych. Komponowała utwory na syntezatory starego i nowego typu oraz instrumenty strunowe. Nacisk na minimalizm kompozycji wynika ze skupienia się na podstawowych falach dźwiękowych oraz eksploracji polifonicznych i polirytmicznych potencjalów sekwencera. Za pomocą syntezy, operacji bazujących na wzorze oraz dodatkowych środków, jej muzyka tworzy ostre geometrie czasu i przestrzeni. Jej prace zglębiają tematy sztucznej inteligencji oraz percepcji dźwięków skupiającej się na 3D audio. Praktyki muzyczne pokazuje jako integralne połączenie między ludźmi a technologią.

Gábor Lázár po wydaniu dzielonej płyty z Russelem Haswellem pierwszy autorski album Lazara „ILS” przetarł mu szlak do wydawnictwa Lorenzo Senni, by następnie umożliwić mu przyłączenie się do The Death Of Rave i wydanie płyty „EP16”, która znalazła się na 8 miejscu Boomkat Top 100 Singles. Muzyka Lazara została opisana jako „wspaniała i właściwie całkiem odjechana” przez The Guardian oraz przedstawiona przez Secret Thirteen jako „wymagający, dynamiczny i matematyczny styl wahający się między ekstremalnym akademizmem, a pewnego rodzaju rozsądnym muzycznym barbarzyństwem. Gabor obecnie buduję przyszłość muzyki elektronicznej”.  W 2014 Lazar rozpoczął współpracę z Markiem Fellem i wydał album „The Neurobiology Of Moral Decision Making”. W roku 2015 znalazł się na 11 miejscu 20 Best Avant Albums magazynu Rolling Stone oraz na 3 miejscu Boomkat’s Favourite 100 Albums of the Year. Norbergfestival uznał go za „jeden z najbardziej uznanych albumów eksperymentalnych poprzednich lat”, zaś Norman Records za „najbardziej radykalnie tworzoną rytmiczną elektronikę”.

ROLY PORTER + MFO / Third Law
Roly Porter znany jest być może paru osobom jako producent zasilający szeregi brytyjskiego dubstepowego duetu nagrywającego dla Planet Mu – Vex’d. W pojedynkę zaś jawi się jako wirtuoz dronów i muzyki ilustracyjnej. Według krytyków Rolling Stone jest na top liście Artystów, których powinnaś / powinieneś znać.  Projekt, który zaprezentuje w Sopocie – Third Law – przedstawia Portera jako wolnego od konceptu rytmu, basu i projektowania dźwięku, w jego własnym świecie, w którym nie musi kształtować żadnych z tych elementów, by wpasować się w tendencyjne idee i zasady.  Występy sceniczne Third Law umożliwiają słuchaczom to doświadczenie. Przemieniają miejsce koncertu za pomocą intensywnych dźwięków, obrazów, świateł stroboskopowych i dymu scenicznego. Wizualnie rozpoczynają się jako podróż przez prototypowe krajobrazy, pozornie nieskończone sfery, które stają się coraz bardziej surrealistyczne. Obrazy są stale przekształcane w iluzję, która jest wzmagana efektami świetlnymi. W momencie szczytowym hałas i agresywne rytmy łączą się z jednolitą stymulacją oślepiającego światła. Third Law Live jest kolaboracją Roly Portera oraz Marcela Webera (MFO).

Yves De Mey to mieszkający w Antwerpii muzyk i rzeźbiarz dźwięku, prezentuje nowy set, który opiera się na najnowyszym wydaniu „Spectrum Spools/eMego”. Jego trzeci album solowy zawiera utwory nagrane przy pierwszym podejściu na jednej ścieżce dźwiękowej. Performance de Meya pozwalają na nakładanie nowych warstw, syntezowanie i wzmacnianie rytmu jego utworów. Yves pracuje między szczególnie wybranymi dźwiękami otoczenia, abstrakcyjnymi konstrukcjami rytmicznymi, techno, hałasem oraz łączeniem wpływów i łamaniem zasad gatunku. Znany jest ze swojej niezwykłej zdolności do budowania napięcia. Zręczność i fachowość pozwalają mu na zmienianie ustawień oraz klimatu swoich performance’ów.

Myriam Bleau to artystka i kompozytorka z Montrealu, gra na wiolonczeli, gitarze i pianinie. Obecnie pracuje nad pracą magisterską z kompozycji na Uniwersytecie w Montrealu, na którym rolę jej doradcy pełni Nicolas Bernier, muzyk, performer i kompozytor. Podczas OSA Festival 2017 Myriam przedstawi publiczności projekt Soft Revolvers – audiowizualny performance czterech przędz stworzonych przez artystkę z akrylu. Każda z przędz związana jest z „instrumentem” w kompozycji elektronicznej, a dane zebrane przez sensory znajdujące się wewnątrz formują muzyczny algorytm. Interfejsy silnie oddziałują na gramofony. Diody umieszczone wewnątrz zaprojektowanych przez Myriam Bleau elementów emitują światło będące w kontrapunkcie do muzyki, tworząc tym samym wspaniałe ‚spinning hallos’. Soft Revolvers zostało stworzone przez Bleau, której twórczość cechuje się minimalistycznym podejściem do elektronicznej muzyki. Bleau do swoich prac przemyca elementy hip hopu i popu. „Wielu ludzi myśli, że muzyka eksperymentalna nie ma stałego rytmu. Jest tradycja klasycznej muzyki elektronicznej, która sprzeciwia się rytmowi 4/4. Bawiąc się konwencjami popularnych gatunków muzycznych, Bleau stara się łączyć ze sobą te elementy.” Rytm w Soft Revolvers rozpływa się przechodząc w inny. Beat opuszcza cię w napięciu, tworząc sceny i płaszczyzny dźwiękowe.

SHXCXCHCXSH A/V SET + PEDRO MAIA
SHXCXCHCXSH to szwedzki duet techno, ukrywający się pod tajemniczą nazwą i zamaskowanymi występami. Pojawili się na scenie w 2012 roku, wydając EP w takich wytwórniach jak Subsist czy Hem, ale to dopiero EP zatytułowane RJRJRFFRJRJ wydane na łamach Avian przyniosło im sławę w świecie mrocznego techno.
Pedro Maia to twórca filmowy pochodzący z Portugalii, obecnie mieszkający w Berlinie, którego prace zostały zaprezentowane na wielu festiwalach filmowych oraz w takich galeriach jak like Internationale Kurzfilmtage Oberhausen, Split Film Festival, Rencontres Internationales, Armenian Center for Contemporary Experimental Art, MACBA Barcelona, Museum of Contemporary Art Tokyo. Od 2004 kultywuje koncept live- cinema, polegający na manipulacji obrazami w czasie rzeczywistym w akompaniamencie dźwięku.

 

Joshua Sabin to szkocki producent muzyczny, działający w Edynburgu. Jego debiutancki album „Terminus Drift” wydany przez Subtext bada relacje ludzi ze środowiskiem i przestrzenią, oraz sposób, w jaki wzbogacają nas one w erze cyfryzacji. Nasze struktury komunikacji, poszukiwań i odkrywania są uzależnione od zmian technologicznych i istnieją równocześnie między naszym środowiskiem a cyberprzestrzenią. Percepcja obu miesza się w sferze ich ucieleśniania i orientacji.  Syreny rozbrzmiewające w tunelach stacji, harmoniczne wahania silników metra, przenikliwe krzyki pól elektromagnetycznych. Materiał dźwiękowy prac Sabina pochodzi wyłącznie z nagrań terenowych przechwyconych w Kyoto, Tokio i Berlinie, stanowiących dodatek do nagrań pól elektromagnetycznych z Glasgow i Edynburga. Poprzez zbadanie właściwości dźwiękowych naszego fizycznego otoczenia, Sabin tworzy dźwiękowy krajobraz tych dualistycznie nawigowalnych „cyberprzestrzeni”, które przejściowo tworzymy i po których się przemieszczamy wchodząc w interakcje ze światem.

Julien Bayle jest artystą multidyscyplinarnym tworzącym we Francji, skupiającym się na sferze dźwięku i wizualizacji. Łączy sztukę wizualną, komponowanie dźwiękowe, fizyczne podejście do sztuki dźwiękowej i wizualizacji danych przez tworzenie zaawansowanych instalazji oraz audio/wizualnych performance’ów. Próbuje rozwiązać problem przerwanego kontinuum, ingerencji i reprezentacji przez użycie fizyki dźwięku. Jego twórczość oparta jest na eksperymentach i programowaniu. Używa koncepcji złożoności i chaosu. Przedstawia świat nasycony informacjami często pozbawionymi sensu oraz skomplikowanie społeczeństw przez pozytywny nihilizm, dekonstrukcję procesów, struktur i wyników. Występował na żywo na międzynarodowych festiwalach, m.in ELEKTRA w Kanadzie, czy sound:frame w Austrii. Wystawiał swoje prace w wielu europejskich galeriach. Jest nauczycielem sztuki, a na zaproszenia europejskich szkół artystycznych prowadzi zaawansowane kursy dotyczące technologii w tworzeniu nowych mediów. Podczas OSA Festival 2017 zaprezentuje projekt ALPHA.

Bilety / karnety: I pula – 60 zł, II pula – 80 zł
www.biletomat.pl/festiwale/open-source-art-festival-2017-5355

Organizatorem Open Source Art jest Kolonia Artystów. Współorganizatorem jest
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie a partnerem Teatr na Plaży. Projekt jest realizowany ze środków Miasta Sopot. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.