Znajomi znad morza to połączenie pomysłów czterech osób, które w formie kolektywu All Inclusive zsumowały swoje dotychczasowe działania na polu artystycznym, animacyjnym i kuratorskim. Efektem tej współpracy jest prezentacja trójmiejskich artystów we Wrocławiu od 30 lipca do 5 sierpnia przy Rynku 25 w ramach Koalicji Miast.

Ideą przewodnią naszego wydarzenia jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to według nas genius loci Gdańska, miasta, w którym solidarność i umiłowanie wolności jest historycznie uwarunkowane. Zwłaszcza te dwie ostatnie wartości, wyeksploatowane politycznie i medialnie, wymagają prostego przedefiniowania przez młodsze pokolenia urodzone w latach 70. i 80., które żyją i tworzą nad Bałtykiem.

Na konstrukcję Znajomych znad morza składa się zsumowanie kilku różnych praktyk i przedsięwzięć kuratorsko-twórczych, mających źródło w Gdańsku. Przedsięwzięcie pod tym tytułem pierwotnie powstało z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2002 roku, którzy z własnych środków zorganizowali na terenach postoczniowych wystawę, prezentującą działania lokalnej sceny artystycznej – sztuk wizualnych, muzyki i performance.

Grupę All Inclusive tworzą Ania Witkowska (artystka, projektantka, kuratorka, wykładowczyni ASP w Szczecinie, inicjatorka Znajomych znad morza), Emilia Orzechowska (kuratorka i producentka, założycielka Stowarzyszenia A KuKu Sztuka), Jakub Knera (dziennikarz, kurator, autor portalu Nowe idzie od morza) oraz Sylwester Gałuszka (kurator, animator kultury, współzałożyciel i prowadzący Kolonię Artystów).

Podczas prezentacji projektu zaplanowaliśmy:

  • trzy wystawy: Znad morza, Gabinet Osobliwości, Wieszajmy artystów każdego dnia,
  • przegląd wideoartu z kolekcji Wrzeszcz ART!, dokumentów dotyczących trójmiejskich artystów, wideoklipów i krótkich form filmowych (Festiwal Interference) w specjalnie zaaranżowanym kinie,
  • wieczory z muzyką improwizowaną To nie ta melodia (mieszane składy muzyków wrocławskich i trójmiejskich grających premierowo zaimprowizowane utwory),
  • koncertowe wieczory Nowe idzie od morza z muzyką trójmiejskich zespołów,
  • wystawę Studia: Miasto Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich prof. Jacka Dominiczaka,
  • działania artystycznej grupy TOTART,
  • wykłady i prezentacje trójmiejskich artystów w części co-workingowej kamienicy, usytuowanej przy wejściu.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA

Parter – kawiarnia, bar, księgarnia i spotkania

Zależy nam na stworzeniu przyjaznej przestrzeni, w której będzie można zapoznać się z kulturą wywodzącą się z Gdańska oraz spędzić czas w luźnej i niezobowiązującej atmosferze. Dlatego też otwieramy księgarnię, kawiarnię i bar.

Zaprosiliśmy do współpracy wrzeszczański Kurhaus (Milena Kotecka + Leszek Bzdyl) oraz sopocki LAS (Joanna Zastróżna + Ewelina Dobosz), odtwarzając klimat obu tych miejsc w autorskiej aranżacji architektonicznej prowadzących. Kurhaus między innymi zaprezentuje Bursztynowy szlak, czyli piwo kolektywu kuratorskiego All Inclusive, wyprodukowane w limitowanej edycji (wyselekcjonowany smak, oryginalna etykieta), nawiązujące swoją barwą do hanzeatyckiego złota północy ‒ bursztynu.

Bezpośrednie otoczenie będą kształtować nowe realizacje Anny Królikiewicz, Macieja Salamona oraz Alicji Karskiej ‒ ironiczne, skoncentrowane na aspekcie turystycznym Trójmiasta.

Zachęcamy odwiedzających do spędzenia dłuższego czasu w księgarni i zapoznania się z publikacjami wydawanymi w Trójmieście – m.in. Wydawnictwo w podwórku, słowo/obraz terytoria, publikacje Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W czytelni dostępne będą artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny.

Zapraszamy także na spotkania, wykłady i autorskie popołudnia dedykowane konkretnym twórcom. W weekend otwarcia skupimy się na oddolnych inicjatywach artystycznych, przenikaniu się sztuk i kooperacji. W niedzielę zapraszamy do dyskusji o nowej muzyce trójmiejskiej, a także zakupienia płyt niezależnych wydawców.

I piętro – koncerty

Tymczasowa sala koncertowa zostanie zaaranżowana przez Mariusza Warasa i Rafała Chomika, uznanych twórców polskiego streetartu. W przestrzeni tej co wieczór będą się odbywać koncerty oraz muzyczne spotkania gdańskich i wrocławskich muzyków.

Pod szyldem To nie ta melodia co wieczór będziemy gościć reprezentantów obu miast w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie. To nie ta melodia to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Za sprawą odrzucenia rutyny organizatorzy chcą osiągnąć istotne cele przedsięwzięcia – poszerzanie doświadczenia oraz integrację trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

Wieczorne koncerty Nowe idzie od morza są związane z działalnością strony pod tą samą nazwą, której od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Serwis ten skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw przez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej). W ramach udziału Gdańska w Koalicji Miast pod szyldem Nowe idzie od morza odbędą się wieczorne koncerty, prezentujące najciekawszych twórców z Trójmiasta i okolic. Wśród zaproszonych artystów znajdą się: Olo Walicki Kaszebe II, Trupa Trupa, Kobiety, Prawatt, Rhythm Baboon, Syny, Langfurtka oraz dwa zespoły występujące z okazji dnia TOTART: Szelest Spadających Papierków i Brzóska de Paulus.

II piętro – wystawy: Wieszajmy artystów każdego dnia / Gabinet osobliwości

Przestrzeń otwiera przegląd malarstwa ‒ Wieszajmy artystów każdego dnia, rozwinięcie projektu Sylwestra Gałuszki z Kolonii Artystów, w którym codziennie prezentowane jest inne dzieło. Tym razem idea polega na zebraniu w jednym miejscu sporej liczby obrazów i zestawieniu ich w nieoczywistej konfiguracji. Ma to być rodzaj nieustającego procesu twórczego, a także artystycznego archiwum, które tworzy kolejne relacje pomiędzy różnymi twórczymi reprezentacjami. Ściana malarska ma odzwierciedlać nieskończoność interpretowania, które zastępuje poszukiwanie ustalonego raz na zawsze znaczenia obrazu.

Na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze prace m.in. Agaty Nowosielskiej, Maliny Tomaszewskiej, Krzysztofa Wróblewskiego, Marcina Zawickiego, Anny Orbaczewskiej, Kamili Model, Daniela Cybulskiego, Jakuba Bielawskiego, Piotra Rubieckiego, Katarzyny Fijałkowskiej, Aleksandry Kotarskiej, Mai Zaleskiej, Łukasza Patelczyka, Macieja Pytlaka, Macieja Salamona, Macieja Chodzińskiego, Krzysztofa Nowickiego i Tomka Kopcewicza.

Nawarstwienie, przytłoczenie ilością narracji, pozorny chaos mają wprowadzić widza w specyficzny stan, co będzie zachętą do obejrzenia kolejnej wystawy, Gabinetu osobliwości. W niej znajdziemy echo mieszczańskich zbiorów, dziwacznych wunderkamer, które snują własne historie z pogranicza sztuki i naukowych poszukiwań, często sięgając do alchemii czy magii. Gabinety te ujawniają coś, czego nie widać z zewnątrz. Należy wejść, zanurzyć się w czyjś świat. Wyraźnie widać tu nawiązanie do Atlasu Mnemosyne Aby’ego Warburga. Złożoność osobliwych kolekcji, nieskończoność poszukiwań i artystycznych wcieleń ma uzmysłowić widzom, że są doświadczenia dalekie od otaczającej rzeczywistości, oniryczne, zapomniane, wyparte, zwyczajnie niepraktyczne, prowadzące do doświadczeń granicznych czy mistycznych.

W tej części zaprezentują się Patrycja Orzechowska, Katarzyna Józefowicz, Marcin Zawicki, duet Karska / Went, Maciej Chodziński, Marek Rogulus Rogulski, Emi Orzechowska + Ania Witkowska oraz Olga Markowska.

III piętro – wystawa: Znad morza

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) zostanie zaprezentowana historia o morzu i jego metaforze. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Bezpośrednio wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos Z morza oraz zdjęciach fotografa-reportażysty Macieja Moskwy, który opowie nam także o swojej pracy podczas spotkania autorskiego. Na ile możemy się przyglądać całej tej sytuacji, na ile powinniśmy przewartościować własną postawę – to tylko niektóre pytania, które autorzy poruszają w ekspozycji .

Wątek emigracji pojawia się również w wideo Julity Wójcik, artystki zaangażowanej społecznie, która z portu Gdynia wyrusza w morze na tratwie zbudowanej z plastikowych walizek. Wątek historyczny, poruszony przez artystkę uświadamia nam, że historia zatacza koło. Kolejny nomadyczny projekt to Odyseja Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi, którzy przedstawią wybrane wątki z dotychczasowej podróży, między innymi bezimienne strefy, w których ludzie czekają na wpuszczenie do Europy. Podczas trwania ekspozycji rozpoczną równolegle krótką podróż po wodach wrocławskiego odcinka Odry, pływając w kajaku z żaglem. Tymczasowość, brak komfortu i bezpieczeństwa, osamotnienie, lęk to wątek poruszany w premierowej pracy wideo Andrzeja Karmasza, który od lat podróżuje do Azji i bada relacje między autochtonami a turystami, podgląda lokalne rytuały i opisuje granice ludzkiej otwartości. Najnowszą realizację przygotuje również Honorata Martin.

IV Piętro – Studia: Miasto / kino

Ostatnie piętro jako punkt wyjścia traktuje miasto – bazując na projektach dedykowanych Gdańskowi, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Studia: Miasto to rozwinięcie idei Miasta Dialogicznego prof. Jacka Dominiczaka oraz prowadzonej przez niego Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich. Zaprezentowana makieta to przykład tego, co możemy zrobić, by nasze przestrzenie do życia odpowiadały naszym potrzebom – jedną z głównych cech Miasta Dialogicznego są zawarte w nazwie pracowni Wnętrza Miejskie, które są budowane przez świadomą relację między wnętrzami architektonicznymi i urbanistycznymi. Wystawa pokazuje projekty wnętrz miejskich dla Młodego Miasta na terenach postoczniowych, dla Głównego i Starego Miasta, dla Osieku, Starego Przedmieścia i Przymorza. Swoisty rodzaj filozofii zawarty w modelu pokazuje nam, jak świadomie i odpowiedzialnie możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Prezentacji będzie towarzyszył autorski wykład prof. Dominiczaka, który od wielu lat gości z wykładami w USA, Meksyku i Portugalii.

Na najwyższym piętrze kamienicy zaplanowano również tymczasowe kino. W ramach pokazu filmów w cyklu Wrzeszcz ART! będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty, takie jak obraz o zespole Kaszebe II, o zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, a także filmy Miłość Filipa Dzierżawskiego i Polskie gówno Grzegorza Jankowskiego. Osobny dzień i prezentację będzie mieć grupa artystyczna Totart – najsilniej rozpoznawalna awangarda Gdańska, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie – oraz Festiwal Interference.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

30 lipca – 5 sierpnia / Wrocław / Rynek 25
Podczas projektu Znajomi znad morza codziennie w godzinach 12.00‒24.00 zapraszamy na wystawy, spotkania, projekcje filmowe, do księgarni oraz przestrzeni barowej (Kurhaus i LAS dolnysopotpółnoc).

Sobota, 30 lipca
16.00 Otwarcie projektu Znajomi znad morza
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino
17.00 „Stocznia – jest czy jej nie ma?”, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
18.30 „Znajomi znad morza, część I – jak wygląda trójmiejska scena artystyczna po 2002 roku? Samoorganizacja artystyczna, kolektywność”, prowadzenie: Stach Szabłowski / dyskusja
20.00 Film o powstawaniu płyty Kaszebe II / kino
21.00 Nowe idzie od morza: Olo Walicki Kaszebe II / koncert

Niedziela, 31 lipca
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja monografii Julity Wójcik, prowadzenie: Stach Szabłowski / spotkanie
18.30 „Znajomi znad morza, część II – jak wygląda trójmiejska scena muzyczna po 2002 roku?”, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Trupa Trupa / koncert

Poniedziałek, 1 sierpnia
12.00‒24.00 Dzień Totart. Archiwalne filmy Totartowców / kino
17.00 Marcin Dymiter, Field recording / wykład
19.00 „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”, reż. Bartosz Paduch / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Dzień Totart: Brzóska de Paulus, Szelest Spadających Papierków / koncerty

Wtorek, 2 sierpnia
12.00‒24.00 Dzień Interference Festival: projekcje wideoklipów + filmów konkursowych / kino
21.00 Dzień Interference / Nowe idzie od morza: Kobiety / koncert
22.00 Dzień Interference: VJ Battle

Środa, 3 sierpnia
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
18.30 Jacek Niegoda, „Collaboration = współpraca czy kolaboracja” / wykład
19.00 „Polskie Gówno”, reż. Grzegorz Jankowski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Langfurtka
/ koncert

Czwartek, 4 sierpnia
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja książki Maciej Moskwa Fotograf, prowadzenie: Jakub Knera / spotkanie
18.00 Jacek Dominiczak, „Miasto Dialogiczne” / wykład
19.00 „Miłość”, reż. Filip Dzierżawski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Prawatt / Rhythm Baboon / koncert

Piątek, 5 sierpnia
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Spotkanie z Make life harder
19.00 „Podróż na Hel czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder” / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Syny / koncert

Szczegóły oraz aktualności projektu znajdują się na:

Naszym kanale na Facebooku: https://www.facebook.com/znajomiznadmorzawro

Naszym blogu: http://znajomiznadmorzawro.blogspot.com/

Stronie www projektu Koalicja Miast http://koalicjamiast.wroclaw2016.pl/gdansk