Po raz trzydziesty trzeci od 14 do 17 lipca odbędzie się festiwal „Dźwięki Północy”, eksplorujący wątki „Północy” – bliskości Morza Bałtyckiego i Skandynawii, której muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji.

Impreza popularyzuje przede wszystkim muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Na festiwalowej scenie powstaje przestrzeń i dla eksperymentu jak i wiernej kontynuacji tradycji, wspólnym mianownikiem prezentowanych koncertów pozostaje jednak znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

Do udziału w tegorocznej edycji zaprzeni zostali artystów z Polski: Vołosi, Kapela Maliszów, Dagadana oraz Skandynawii: Basco (DN / SWE), Aallotar (FIN / USA), Valkyrien allstars (NOR), Vassvik (NOR), Helene Blum & Harald Haugaard Band (DN). Niekwestionowaną gwiazdą Festiwalu będzie Kimmo Pohjonen, promujący swoją najnowszą płytę „SKIN”.

W bogatym programie Festiwalu oprócz koncertów znajdą się także różnorodne warsztaty, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.

PROGRAM:

14.07.2016 (czwartek)
Kapela Maliszów (POL)
Basco (DN / SWE)
Vołosi (POL)

15.07.2016 (piątek)
Aallotar (FIN / USA)
Valkyrien allstars (NOR)
Vassvik (NOR)

16.07.2016 (sobota)
Kimmo Pohjonen SKIN (FIN)

17.07.2016 (niedziela)
Dagadana (POL / UKR)

KAPELA MALISZÓW
Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl.
Kapela koncertowała w Niemczech, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Instytut Polski w Dusseldorfie) oraz w Offenburgu. Ponadto grupa zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego, poświęconego Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie; grała do tańca w różnych miejscach i okolicznościach np. w klubie Tyndyryndy w Kazimierzu oraz na wielu innych imprezach, festynach, weselach, potańcówkach.

BASCO
Zaraźliwa energia, wirtuozeria i kreatywność grupy, której korzenie tkwią w żywiołowej skandynawskiej muzyce ludowej zdobyły serca słuchaczy w całej Europie, zachwyconych występami muzyków jako kwartetu i w towarzystwie Big Bandu Radia Duńskiego. Basco to pierwszy ludowy zespół smyczkowy nominowany do prestiżowej nagrody Nordic Music Prize w 2014 r. za ostatni album studyjny „The Remarkable Return of Old Man Basco”. Muzycy Basco stawali na podium tego konkursu – Ale Carr grający na cytrze otrzymał tytuł Muzyka Roku 2013 i Kompozytora Roku 2015, a Hal Parfitt-Murray został Wokalistą Roku 2012.
Muzyka Basco jest różnorodna, pełna subtelnych niuansów i piękna, a przy tym żywiołowa. Są w niej opowieści o rozległych krajobrazach, delikatne akcenty i dużo swojskiej, surowej, rytmicznej energii. Jesienią 2014 r. grupa wydała dwa minialbumy: koncertowy – nagrany z Big Bandem Radia Duńskiego oraz płytę z trzema utworami nagranymi wraz z duńsko-norweską wokalistką Jullie Hjetland.

VOŁOSI
Vołosi zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe.
Recenzenci zgodnie stwierdzają, że Vołosi wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że Vołosi są uwielbiani zarówno przez przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale i koronowane głowy.

AALLOTAR
To efekt transatlantyckiej współpracy amerykańskiej skrzypaczki pochodzenia fińskiego Sary Pajunen i fińskiej akordeonistki Teiji Niku, których rodziny mieszkały niegdyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Twórczość Aallotar, oparta na tradycyjnych instrumentach muzyki ludowej Finlandii i społeczności amerykańskiej pochodzenia fińskiego oraz wokalu w języku angielskim i fińskim, to hołd oddany kulturom, z których wywodzą się Pajunen i Niku, a które pomimo elementów wspólnych z czasem oddaliły się od siebie. Aallotar eksploruje powstałe różnice, tworząc nową harmonię za pomocą muzyki, łącząc dźwięki swojskie, a zarazem obce. Duet Aallotar wydał debiutancki album „In Transit” w marcu 2014 r. Brytyjski magazyn fROOTS napisał: „Ulotny wdzięk, lekkość i melodyjność repertuaru podkreśla wyjątkowe umiejętności artystek”.

VALKYRIEN ALLSTARS
Valkyrien Allstars to norweska grupa folkowo-rockowa. Muzycy akompaniują na tradycyjnych norweskich skrzypcach Hardanger do śpiewu głównej wokalistki. Grupa istnieje od 2002 r., a jej członkowie grają muzykę od najmłodszych lat. Zespół Valkyrien Allstars został laureatem nagrody GRAPPA za najlepszy debiut muzyczny, a ich płyta była nominowana do nagrody „Spellemannprisen” w 2007 r. Muzycy zostali też wyróżnieniu przez norweską organizację „Folkelarm”, która przyznała im tytuł Folkowego Muzyka Roku. W ciągu ostatniego roku muzycy koncertowali w całej Norwegii i odbyli trasy koncertowe obejmujące Irlandię, Szwecję, Holandię, Niemcy, Danię, Rosję, Ukrainę, Chiny, Czarnogórę, Słowację oraz Japonię.

 

VASSVIK
Torgeir Vassvik to artysta z regionu położonego na samej północy Laponii – Gamvik w Norwegii, czerpiący energię i głębię szamanistycznych popisów wokalnych oraz rytuałów perkusyjnych z ekstremalnego klimatu i krajobrazu rejonu podbiegunowego. Tworzone przez niego obrazy dźwiękowe idealnie oddają niezwykłe, surowe piękno tego krajobrazu. Łącząc tradycyjny styl wokalny Saamów – joik ze śpiewem gardłowym, artysta adaptuje mistyczne techniki muzyczne do występów w XXI wieku. To niezwykle udana kombinacja elementów wschodu i zachodu.
„Vassvik to synonim niespożytej energii: dramatyczny, hipnotyzujący, świeży i kreatywny! Muzyka zespołu poruszyła do głębi mnie i innych słuchaczy… – Babette Michel (WDR 2)

KIMMO POHJONEN SKIN
Fiński akordeonista Kimmo Pohjonen zdobył światową sławę dzięki zrewolucjonizowaniu muzyki, dźwięku i koncertów akordeonowych. Artysta posługuje się wykonanym na zamówienie elektronicznym instrumentem z interfejsem MIDI, głosem i efektami świetlnymi, kreując wyjątkowy, urzekający show. Twórczość tego wizjonera o niespożytej energii opiera się na wszelkich formach muzyki akordeonowej, obejmujących muzykę folk, taneczną, klasyczną, eksperymentalną, teatralną, rock i inne gatunki. Ważnym punktem kariery tego niezwykle kreatywnego i wszechstronnego muzyka były studia na Wydziale Muzyki Ludowej postępowej i innowacyjnej uczelni – Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach.

W 2015 r. Kimmo Pohjonen wydał swój najnowszy album zatytułowany „Sensitive Skin”. Płyta zawiera kompozycje eksplorujące nowe terytoria i została nagrana z udziałem gości specjalnych: Tuomasa Norvio (Elektronika), Kronos Quartet (kwartet smyczkowy), Samuli Kosminena (perkusja), Timo Kämäräinena (gitara), Sami Kuoppamäki (perkusja) Arto Järvelä (nyckelharpa), Inki i Saany Pohjonen (wokal), Ismo Alanko (wokal) i Lauri Porra (bas), Timo Alakotila (aranżacja Kronos). Produkcja albumu – James Spectrum (Von Hertzen Brothers Pepe Deluxe).

DAGADANA
DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. „Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012.

Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album – „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.

HELENE BLUM & HARALD HAUGAARD BAND
Po wydaniu w marcu 2015 r. nowego albumu „Lys og Forfald” (Światło i rozpad) Harald Haugaard wraz z duńską wokalistką Helene Blum wyruszył w trasę koncertową po Europie, Ameryce Północnej i Japonii w towarzystwie swojego niesamowitego zespołu. Helene Blum i Harald Haugaard zaliczają się do najwybitniejszych i najaktywniejszych duńskich artystów – w ciągu ostatnich sześciu lat zagrali ponad 500 koncertów, głównie za granicą. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista Tapani Varis, gitarzysta Rasmus Zeeberg i perkusista Sune Rahbek, odpowiedzialni za spójność i dynamikę repertuaru grupy. Po otwierającym trasę koncercie na Tønder Festival w sierpniu 2014 r. duński dziennik „Jyske Vestkysten” opublikował relację z wydarzenia pod nagłówkiem „Muzyczne fajerwerki”.

W ciągu ostatnich 15 lat Harald Haugaard ugruntował swoją reputację jako jeden z najbardziej cenionych muzyków w Danii. Ten wirtuoz skrzypiec potrafi połączyć wesołą swobodę z bogatym, melancholijnym brzmieniem instrumentu. Jego oryginalne kompozycje o współczesnym charakterze są głęboko zakorzenione w muzycznej tradycji Danii. Artysta jest 12-krotnym laureatem Duńskich Nagród Muzycznych. Magazyn muzyczny Sing Out tak napisał o jego grze: „Haugaard to mistrz kreowania wspaniałych chwil”.