Międzynarodowy festiwal architektury i designu Open House otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Podczas jednego weekendu – 21 i 22 maja – nieodpłatnie zostaną udostępnione najciekawsze wnętrza mieszkań prywatnych, lokali użytkowych i instytucji publicznych w mieście. Wycieczka po budynku Bankowca, Sea Towers i mieszkaniu Balbiny do wygrania na Nowe idzie od morza!

 

Festiwal Open House Gdynia to ludzie i ich historie, gusta, nastroje. Nawet najbardziej wysmakowane i dopracowane wnętrza pozostają martwe i puste dopóki nie zaczniemy w nich żyć, dotykać, przestawiać, używać i zużywać poszczególne przedmioty. To właśnie ludzie tworzą atmosferę miejsc, sprawiają że pragniemy w nich przebywać, chłonąć otaczające nas obrazy, zapachy, smaki i uśmiechy. Zachęcamy do przekroczenia „magicznej” lini ulicy i sprawdzenia co kryje się za bramami modernistycznych kamienic, przeszklonymi ścianami biurowców czy murami miejskich instytucji.

Poprzez wyeksponowanie budynków remontowanych w poszanowaniu ducha i stylu epoki zwracamy uwagę na wartość historycznej architektury. Aby dotrzeć do jeszcze większej ilości potencjalnych uczestników organizatorzy zamierzamy rozszerzyć i uatrakcyjnić program (obejmie on ponad 70 obiektów) oraz ofertę wydarzeń towarzyszących.

UWAGA! KONKURS!

Wygraj na nowe idzie od morza wycieczkę po trzech lokalizacjach udostępnionych w ramach Open House Gdynia. Aby to zrobić na profilu Nowe idzie od morza na facebooku opisz swoje ulubione (znane lub nie) miejsce w Gdyni, które twoim zdaniem warto odwiedzić.

Bankowiec, ul. 3 Maja 27, Niedziela 10:00-14:00, fot Jakub Knera

fot Jakub Knera (instagram.com/noweidzieodmorza)
fot Jakub Knera (instagram.com/noweidzieodmorza)

Zespół Mieszkaniowy Banku Gospodarstwa Krajowego przy ul. 3 maja wzniesiony został w latach 1935-39 według projektu Stanisława Ziołowskiego. Budynku tego nikomu w Gdyni nie trzeba przedstawiać – to kultowy już dziś „dom-okręt”, będący sztandarowym przykładem opływowej odmiany modernizmu i jednym z architektonicznych symboli miasta. W przedwojennej Gdyni był to największy kubaturowo budynek mieszkalny, mieszczący wyjątkowe jak na owe czasy udogodnienia, takie jak podziemny garaż czy schron przeciwgazowy. Uczestników Festiwalu Open House Gdynia przywita w jego wnętrzach osoba znająca „Bankowiec” od podszewki – pani Maria Piradoff-Link, charyzmatyczna kustoszka Mini Muzeum Gdyńskiego Modernizmu.

Mieszkanie Balbiny, ul. Świętojańska 73, Niedziela 12:00-15:00

fot. Dominik Jagodziński
fot. Dominik Jagodziński

W mieszkaniu Balbiny przy ul. Świętojańskiej rządzi eklektyzm. Ciężka, orientalna komoda sąsiaduje tu z nowoczesną, minimalistyczną sofą, a surowy, drewniany stół z kolorowymi marokańskimi kaflami, które stały się bazą i główną inspiracją dla aranżacji całej przestrzeni. Właścicielka nie obawia się eksperymentów – własnoręcznie odnawia i dekoruje meble, z odwagą zestawiając kontrastowe barwy i faktury. Jednocześnie nie zapomina o modernistycznym rodowodzie kamienicy, dbając o zachowane elementy pierwotnego wystroju.

Sea Towers, ul. Hryniewickiego 6, Niedziela 12:00-15:00, fot. Tomasz Lelito

fot. Tomasz Lelito
fot. Tomasz Lelito

Prawdziwa gratka dla chcących spojrzeć na Gdynię z lotu ptaka! Od wzniesienia w 2009 r. Sea Towers stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznych symboli Gdyni, na stałe wpisując się w miejski krajobraz. Jest to kompleks budynków, obok którego nie sposób przejść obojętnie – w rankingu wieżowców w Polsce zajmuje imponujące 11 miejsce pod względem wysokości. Sea Towers zostały zaprojektowane przez wiedeńską pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika, na zlecenie firmy Invest Komfort S.A. Goście festiwalu będą mieli okazję podziwiać zapierający dech w piersiach widok rozciągający się z okien mieszkania na 13 piętrze.

W ramach tegorocznej edycji wśród najciekawszych lokalizacji Open House Gdynia znajdą się:

Automobil Klub Morski
Jeden z nielicznych zachowanych w bardzo dobrym stanie przykładów architektury drewnianej w stylu zmodernizowanym zakopiańskim z okresu międzywojennego. Krzysztof Hołowczyc swoje pierwsze kroki w karierze kierowcy rajdowego stawiał jako członek gdyńskiego automobil klubu.

Bankowiec
Bankowiec to największy pod względem kubatury obiekt mieszkalny przedwojennej Gdyni. Kompleks, budowany etapami w latach 1935-38 dla Funduszu Emerytalnego Pracowników Banku Gospodarstwa, jako jedyny posiadał schron przeciwgazowy z systemem wymiany powietrza.

Urząd Miasta Gdyni – Gabinet Vice-Prezydenta Gdyni ds. rozwoju Pana Marka Stępy
W obecnym gabinecie viceprezydenta w latach 30. mieściło się prywatne mieszkanie komisarza rządu Franciszka Sokoła. Ówczesny „prezydent” Gdyni obserwując szerzącą się korupcję w administracji miasta, postanowił zamieszkać w miejscu pracy, by mieć większą kontrolę nad pracownikami urzędu.

Hufiec ZHP Gdynia
Plany założeń budynku przepadły bez wieści. Wprawny historyk architektury jest w stanie określić przykłady wielu zmian, jakie przez lata zostały naniesione na fasadzie i rozkładzie urbanistycznym obiektu. Historia Gdyni podaje, że w podziemiach znajdowało się ciężkie więzienie NKWD. Z opowiadań byłych więźniów wnioskujemy, iż część rozległych korytarzy została zasypana lub zamurowana. Mimo, iż pokonywali je z zawiązanymi oczami, potwierdzają, że były o wiele, wiele dłuższe.

Budynek PLO
Jeden z najpiękniejszych przykładów gdyńskiego modernizmu, potocznie zwany „Transatlantykiem”.

Podziemia pod Bulwarem
Wyjątkowa propozycja dla wielbicieli odrobinę ekstremalnych, nieutartych szlaków. Wycieczka
podziemiami Bulwaru Nadmorskiego pozwoli odkryć magię podziemnych żył Gdyni, czyli kanałów pośród których wije się stara rzeczka, opisywana chociażby we wspomnieniach kuracjuszy z lat 20.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
* Gdynia en face – wystawa w Muzeum Miasta Gdyni
Gdynia en face to owoc czternastodniowej rezydencji artystycznej holenderskiego artysty fotografika Menno van der Meer’a, który przybył do Gdyni na zaproszenie zespołu Open House Gdynia w październiku 2015r. Sportretował wówczas czterdzieści obiektów mieszkalnych i użytkowych, koncentrując się na detalach fasad, grze faktur i barw oraz symetrii, ale także poszukując piękna w elementach niedoskonałych, zniszczonych, ulegających rozkładowi. W swoich pracach van der Meer nie stara się bowiem uchwycić esencji miasta ani krajobrazu, nie analizuje też sposobu, w jaki poszczególne budynki służą swoim użytkownikom. Kluczowy jest dla niego wypracowany detal, często ginący w miejskim labiryncie – to właśnie tam, zdaniem twórcy, poszukiwać należy duszy obiektu. Gdynia jest dla Menno van der Meer’a kolejnym
przystankiem na artystycznej ścieżce, a jej architektura nowym polem do eksploracji. Przebywając tutaj nie korzystał z map ani przewodników, ale odkrywał miasto bez z góry narzuconego planu, ufając wyłącznie własnej intuicji. Celem wystawy jest zaprezentowanie architektury Gdyni widzianej okiem twórcy nieznanego dotychczas polskim odbiorcom. Menno van der Meer oferuje świeże spojrzenie swoistego intruza, człowieka z zewnątrz, patrzącego na miasto po raz pierwszy.

* Atrybuty Władzy
Wystawa plakatów Luizy Kempińskiej, poznańskiej graficzki i ilustratorki przygotowana we współpracy z Teatrem Gdynia Główna oraz Centrum Interpretacji Dziedzictwa Brama Poznania ICHOT. Minimalistyczne w formie plakaty w poruszający sposób odwołujące się do wyzwań jakie stawia przed nami funkcja sprawowania władzy.

* Mikrorzeczy
Wystawa kolekcji miniprzedmiotów-mikrorzeczy. Jest to cykliczny projekt artystki Zuzi Dolegi, który zyska nowe oblicze we współpracy z Open House Gdynia. Edycja openhouse’owa polega na ekspozycji kolekcji mikrorzeczy interesujących gdyńskich postaci. To wędrująca wystawa, gdzie w kilku lokalizacjach festiwalowych odwiedzający będą mogli rozbudować ekspozycję dokładając swoje prywatne małe przedmioty. Staną się one częścią kolejnej wystawy z cyklu Mikrorzeczy.

* Ulica Pracowni Artystycznych ul. Bema: Misstery, Atelier Fotografii Tekla, Pracownia Lilki Szpilki, Naprawione.pl, Wnuczka Krawca, WorkRoom 7/1
Open House Gdynia otwiera najciekawsze pracownie artystyczne Trójmiasta. Zaprasza do zapoznania się z warsztatem projektanta „od kuchni”. Warto mieć przysłowiowy „fach w ręku”, dbać o jego rozwój i budować małe przedsiębiorstwa kultywujące ginące zawody.

* Galeria od Czasu do Czasu: Wystawa upcyclingu REC.ON
REC.ON to marka działająca w nurcie upcyklingu uważanym za rewolucję w recyklingu. Jej twórcy przekształcają zużyte części samochodowe w funkcjonalne, dizajnerskie obiekty. Elementy, z których powstają, nie mogą już pełnić swojej pierwotnej funkcji, jednak w produktach z logo REC.ON zamiast zanieczyszczać środowisko, zyskują nowe życie. REC.ON to przede wszystkim para ludzi, mnóstwo serca i energii wkładanych w pracę nad przedmiotami, które są przykładem dobrego, przyjaznego dla otoczenia i jednocześnie estetycznego dizajnu. Tworzone przez Paulinę i Bartosza Bieleckich niepowtarzalne przedmioty dodają wyrazu każdemu wnętrzu, a w szczególności pasują do pomieszczeń w stylu industrialnym i minimalistycznym. Wystawa odbędzie się w prywatnej galerii sztuki Od Czasu Do Czasu w
Orłowie, która została założona przez biznesmena i kolekcjonera sztuki Zbigniewa Pilachowskiego w willi wzniesionej w latach 50. XX w.

* Przejazd z Gdynią Rowerową
Do zwiedzania obiektów festiwalowych zapraszamy również fanów dwóch kółek. Lokalizacje
architektoniczne połączy zorganizowany przejazd rowerowy. Wspieramy ekotransport!

Wstęp do wszystkich obiektów oraz na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Na wycieczki po poszczególnych przestrzeniach obowiązuje REZERWACJA. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym Open House Gdynia.