Sopocka nOFFa scena to cykl koncertów prezentujących młodych artystów polskiej i europejskiej sceny niezależnej, zarówno tych już uznanych i rozpoznawalnych, jak i tych określanych przez branżę muzyczną mianem „świeżych” i obiecujących zjawisk muzycznych.

 

W ten sposób każdego wieczoru na jednej scenie usłyszymy muzyków, którzy już
z powodzeniem zaistnieli w świadomości zarówno miłośników alternatywnego grania, jak i krytyków muzycznych, i tych, którzy stoją dopiero u progu swojej kariery. Poprzez takie zestawienie artystyczne, organizatorzy chcą zaprezentować trójmiejskiej publiczności najciekawsze obecnie zjawiska muzyczne, połączyć uznane już gwiazdy sceny alternatywnej z młodymi zespołami z dużym powodzeniem wchodzącymi na polski i europejski rynek muzyczny.

Zaproszeni do udziału w projekcie artyści prezentują różnorodną muzykę – od folku poprzez elektronikę, country, bluesa po energetycznego rocka. I mimo że różni ich wiele (pochodzenie, doświadczenia, inspiracje), łączy ich jedno – naszym zdaniem najważniejsze – muzyka na wysokim poziomie.

5 lipca – Colors of Bubbles (Litwa) + Sasha Boole (Ukraina)

Colours Of Bubbles
Przez ostatnie osiem lat zagrali ponad 200 koncertów. Wystąpili w każdym z nadbałtyckich krajów, ale także w Niemczech, Holandii czy Francji. Grupa gra nowoczesnego indie rocka.
Panowie wystąpili m.in. na legendarnych Positivus Festival (największej imprezie krajów nadbałtyckich) i Jyrock Festival czy też na Reeperbahn w Hamburgu i targach Tallinn Music Week bądź Vilnius Music Week. W dorobku grupy jest też kilka singli i płyt.
W styczniu Colours Of Bubbles zostali laureatami nagrody MAMA (odpowiednik naszych Fryderyków) w kategorii Muzyka Rockowa. Jeśli nie znasz muzyki litewskiej, masz idealną okazję do zapoznania się z nią od najlepszej strony! To coś dla fanów Kings Of Leon i Franz Ferdinand!

Sasha Boole
Jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Ale nie chodzi o folk w tradycyjnym swetrze i z kobzą, lecz o ten z whisky, opowieściami i ciągłą podróżą. Lubisz Boba Dylana, Johnny’ego Casha albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też Sashę. Artysta gra na gitarze, banjo i harfie. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie. Sasha zagrał w zeszłym roku ponad sto koncertów na terenie Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Jesienią wydał album „Survival Folk” i po raz pierwszy przyjechał do Polski na trzy koncerty! Wyszły tak dobrze, że agencja koncertowa Borówka Music ponownie zaprosiła Sashę do naszego kraju – zagrał swoją trasę koncertową, ale grał też wspólne koncerty z takimi artystami jak CeZik & KlejNuty, Król, Lilly Hates Roses, Lao Che, Peter J. Birch i Strachy Na Lachy.

15 lipca – CeZik & KlejNuty – Kameralny Akt Solowy (Polska)

CeZik to artysta, którego filmy w Internecie obejrzano już ponad 100 milionów razy! Gliwiczanin wiosną 2012 roku zaczął grać koncerty. Do dzisiaj zjechał całą Polskę, występując w małych miejscowościach i dużych miastach. Artysta prowadzi w sieci dwa kanały: CeZik www.youtube.pl/ascezik i KlejNuty www.youtube.pl/klejnuty . Kameralny Akt Solowy to zmaterializowana wersja CeZika, wypełniona muzyką i obrazem. Usłyszeć można wszystkie dotychczasowe produkcje, w specjalnie na tę okazję zaaranżowanych wersjach. Pomimo iż akt jest solowy, CeZik sam na scenie nie jest. Śpiewa Krzysiu, gra Marcin Nejman, Oksana tańczy dla niego, a publiczność wskakuje na scenę, by wziąć tę … kurę. Nie wspominając już o chóralnym wyzywaniu CeZika od rowerowych elementów!

27 lipca – James Harries (Wielka Brytania) + 3moonboys (Polska)

James Harries
Do Polski przyleci James Harries z Wielkiej Brytanii! Artysta w naszym kraju zdobył popularność dzięki reklamie sieci komórkowej, w której wykorzystano jego utwór. Pomimo, że w Polsce dopiero zdobywa popularność, warto wiedzieć, że James to nie nowa postać na scenie muzycznej. Ma na koncie sześć albumów, dwie EP-ki, świetne recenzje w branżowej prasie i koncerty na całym świecie (ostatnio odwiedził Izrael, Chiny, Niemcy, Wietnam, Holandię i Słowację). Jego muzyka to wypadkowa folku, alt country i bluesa. Utwory Jamesa gościły w czternastu międzynarodowych filmach! Artysta gościł w Polsce na dwóch trasach koncertowych.

3moonboys
Mięsiste brzmienie gitary i basu, post-punkowe rytmy połączone z dźwiękami starych syntezatorów i klawiszy, oniryczny, melancholijny wokal oraz łączenie wielu stylistyk, nie tylko muzycznych – tak w skrócie można opisać muzykę bydgoskiego kwintetu 3moonboys. Zespół, który wpisał się na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu, cały czas zaskakuje i wymyka się prostym klasyfikacjom. Koncertowali w Polsce i zagranicą (ostatnio w Islandii), grali na Openerze, OFF-ie i wielu innych festiwalach muzycznych. Grają piękne koncerty.

24 września – Please The Trees (Czechy) + The Shipyard (Polska)

Please The Trees
Zespół gościł już w naszym kraju na pięciu trasach koncertowych. Grali też na Opener Festivalu, na AlterKlub Stage (World Stage) oraz drugi, sekretny nocny koncert przy polu namiotowym. Grupa promuje obecnie trzeci w dyskografii album „A Forest Affair”. Płyta została nagrana w USA, a dziennikarze na całym świecie (także w Polsce) już piszą, że to najlepsza rzecz, jaką dotychczas Please The Trees stworzyli. Dowodem może być fakt, że niedawno kapela otrzymała Ceny Anděl (czeski odpowiednik polskiego Fryderyka) w kategorii Alternatywna Płyta Roku – właśnie za album „A Forest Affair”. Zespół słynie też z niezapomnianych koncertów.

The Shipyard
Grupa powstała w 2011 roku w Trójmieście, ale szybko potem zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom. Napędza ich zapach morza i dźwięk giętej portowej stali. Choć debiutancki album „We Will Sea” (Nasiono Records), okrzyknięty płytą roku przez wielu dziennikarzy (między innymi Piotr Stelmach z Trójki), wykazywał ciągoty ku nowej fali i post-punkowemu sznytowi, to obecnemu wcieleniu grupy najbliżej do ostrego i przebojowego gitarowego crossover. The Shipyard odwiedzili szereg klubów oraz festiwali (między innymi katowicki OFF Festival). Zdobyli też grand prix na festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego oraz główną nagrodę podczas turnieju Skrzydlate Wiosło w Piszu. Skład zespołu tworzą muzycy znani z formacji takich jak Made In Poland, Sound Of Pixies, Heart & Soul, Vulgar czy Kiev Office. W tej Stoczni wodowane są muzyczne torpedy na miarę XXI wieku.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.