Przed nami kolejna odsłona muzyczno-edukacyjnego cyklu Tracklista W jego ramach Marcin Dymiter, legenda polskiej muzyki elektronicznej, prezentuje muzykę ciekawą, przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe, muzykę artystów idących swoimi szlakami i otwierających nowe perspektywy.

 

– Wróćmy do kultury słuchania muzyki – tak artysta zapowiada swoje spotkania. Tracklista to edukacyjna forma audio łącząca dj set z wykładem. W jego ramach Marcin Dymiter, legenda polskiej muzyki elektronicznej, prezentuje muzykę ciekawą, przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe, muzykę artystów idących swoimi szlakami i otwierających nowe perspektywy. Tracklista jest jego subiektywną prezentacją muzyki w wersji ponadstylistycznej i międzygatunkowej.

Spotkania odbywają się co miesiąc. Najbliższe:

15.12.2016 W chmurze (o zagadnieniu archiwum dźwiękowego), godz. 18:00

Kolekcje, zbiory, archiwa są materialnym dowodem zapisu dźwięku- płyty winylowe, taśmy szpulowe, kasety, plyty cd. Cyfryzacja nadaje nowy sens zbiorom, archiwom. Muzyka oddziela się od fizycznego nośnika. Od wynalazku T. Edisona wprost do „chmury”.

Wydarzenie: Tracklista: W chmurze (o zagadnieniu archiwum dźwiękowego)
Termin: 15 XII 2016 r., godzina 18:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp bezpłatny

10.11.2016 Wokół słuchowisk, godz. 18:00

Radio, na początku XX wieku,jako nowe medium otworzyło przestrzeń do spotkania literatury, muzyki ale przede wszystkim eksperymentu.
Słuchowiska stały się rozpoznawalną formą sztuki radiowej. Swoista narracja, atmosfera mimo upływu czasu, nadal pociągają nie tracąc na sile wyrazu. W XXI wieku pomimo medialnego nasycenia słuchowiska zachowały swoją autonomię, inpirując do poszukiwań dźwiękowych.

20 października, godz. 18:00

Wschodni minimalizm

Tym razem Tracklista w całości będzie poświęcona muzyce z Litwy.

21 kwietnia, godz. 18:00

Siła głosu – wokół muzyki wokalnej

Głos to prawdopodobnie jeden z najstarszych instrumentów. Co przetrwało z jego pierwotnej siły wyrazu. Posłuchamy muzyki z różnych części świata i sprawdzimy czy siła głosu to nadal moc. Czy głos to narzędzie do eksperymentów, improwizacji?

19 maja, godz. 18:00

Zagubione taśmy – muzyka użytkowa, radiowa i telewizyjna

W radiu, telewizji istnieje cała gama motywów zapowiadających programy oraz wszelakie dźwiękowe tła, które towarzyszą wypowiedziom, audycjom, czytanej literaturze. Wreszcie są tematy muzyczne znane z  seriali. To muzyka użytkowa. Skąd się wzięła?

16 czerwca, godz. 18:00

Temat: On the road again! O podróży

Temat podróży jest obecny w poezji, prozie, dramacie, filmie i muzyce. Na poziomie tekstu ale może i czegoś więcej? Czy za pomocą muzyki można opisać stan bycia w podróży? Warto przekonać się o tym przed wakacjami

Marcin Dymiter aka emiter

fot. Lukasz Glowala
fot. Łukasz Glowala

Muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt Słuchaj uchem – cykl słuchowisk na żywo.

Producent muzyczny. Współtwórca i kurator – wspólnie z Ludomirem Franczakiem – festiwalu mikro_makro. Słuchacz i uczestnik muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Tworzy muzykę od roku 1990, kiedy to powstał zespół Ewa Braun. Związany był także z formacjami: MORDY, gamadisco, Chlupot mózgu, Ludzie oraz z projektem emiter.arszyn. Współtworzył z Paulem Wirksuem gdańsko-koloński duet MAPA, którego płyta pt. „Fudo” została bardzo przychylnie przyjęta w Europie. Jest jednym z nielicznych polskich muzyków, o których twórczości pisało brytyjskie pismo muzyczne The Wire – jedno z najbardziej opiniotwórczych w Europie. Nagrania emitera były zamieszczone w kompilacji dla pisma „The Wire”. Związany z polską sceną muzyki elektronicznej, eksperymentalnej oraz improwizowanej.

Współpracował i grał z muzykami z obszarów elektroniki, jazzu i awangardy oraz muzyki współczesnej, m.in.: Paulem Wirkusem, Rosą Arruti, Le Quan Ninhem, Robem Mazurkiem, Ingarem Zachem, Sophie Agnel, Thomasem Lehnem, Ignazem Schickiem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Andrew Sharpleyem, Wolfgangiem Fuchsem, Krzysztofem Knittlem, Mikołajem Trzaską, Mikołajem Pałoszem, Raphaelem Rogińskim, Patrykiem Zakrockim, Markiem Chołoniewskim, Tomaszem Chołoniewskim, Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim, dj Lenarem, Pawłem Nowickim, Kubą Staruszkiewiczem.

Wstęp: 1 zł. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym tego wydarzenia.