SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe. Tegoroczna edycja odbędzie się 5 i 6 grudnia w Klubie Żak w Gdańsku.

Organizatorzy festiwalu chcą przełamać klasyczną festiwalą formułę i wprowadzić do projektu takie elementy, jak współpraca z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, promocja nowych zespołów, akcje artystyczne, wydawanie płyt z muzyką stworzoną podczas festiwalu oraz integracja muzyków i uczestników SpaceFestu!

Koncerty

W ciągu dwóch dni zaprezentujemy 10 koncertów wykonawców z całego świata na dużej scenie oraz serię mniejszych składów i setów DJ-skich w sali kawiarnianej klubu Żak.

Jedną z najwiękjszych atrakcji festiwalu będzie występ kolektywu warsztatowego, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu, pod przewodnictwem Marka Gardenera z grupy Ride. Zespół składający się z 9 muzyków wykona utwory skomponowane w trakcie 4-dniowych warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia. Każdy dzień festiwalu będą otwierały koncerty zespołów wybranych w ramach ogólnopolskiego konkursu. W przerwach pomiędzy koncertami zaplanowano pokazy filmów, wideoklipów, spotkania z legendarnymi muzykami, które będą stanowiły dodatkową atrakcję dla uczestników wydarzenia.

Warsztaty

Czterodniowe warsztaty dla dziewięciu muzyków z Polski i zagranicy odbędą się w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia. Głównym prowadzącym w tym roku będzie Mark Gardener, wokalista i gitarzysta legendarnej grupy Ride. Podobnie jak w latach poprzednich, program warsztatów będzie koordynowany i współtworzony przez słynnego saksofonistę Raya Dickaty (ex-Spiritualized) oraz trójmiejskiego muzyka Karola Schwarz (KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records.

Do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 7 muzyków z Polski i zagranicy. Będą to zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem. Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie w ramach festiwalu SpaceFest!. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD w 2015 roku.

PROGRAM

5 grudnia

SALA SUWNICOWA
19:00-20:00    3moonboys
20:30-21:20    2kilos &More + Black Sifichi
21:50-22:50    The Oscillation
23:20-00:20    Silver Apples
00:50-02:00    Death Hawks

KAWIARNIA
19:00-21:20    DJ Adam Czajkowski
21:20-21:40    Rara
21:40-03:00    Dr.Switchoff / Adam Czajkowski / DJ Kurwa

6 grudnia

SALA SUWNICOWA
20:00-20:50    Tales of Murder and Dust
21:20-22:00    The Enters
22:30-23:30    Pure Phase Ensemble with Mark Gardener
00:00-01:00    The KVB

KAWIARNIA
19:00-19:40    spotkanie z artystami
19:40-23:30    DJ Adam Czajkowski / DJ Dr.Switchoff
23:30-00:30    Snowid
00:30-02:00    Dr. Swichoff / DJ Kurwa

The KVB (UK)

Muzyka brytyjskiego duetu The KVB przypomina sen pamiętany jak przez mgłę: delikatne i ulotne brzmienie shoegaze’u, w którym na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja. Pierwsze wydawnictwa grupy założonej w 2010 r. przez Nicholasa Wooda i Kat Day to kasety i winyle o ograniczonym nakładzie, a ich debiutancki album „Always Then” pojawił się w 2012 r. W następnym roku pojawiły się dwa kolejne długograje: „Immaterial Visions” i „Minus One”, przy czym ten ostatni stanowił kompilację materiału wydanego wcześniej w formie cyfrowej i na limitowanych kasetach. W 2014 r. duet udał się do berlińskiego studia Antona Newcombe’a – lidera Brian Jonestown Massacre – żeby nagrać EP-kę „Out of Body”, wydaną następnie nakładem należącego do Newcombe’a labelu A Records. Były to pierwsze nagrania KVB, które powstały poza ich domowym studio, a także pierwsza sesja zagrana wspólnie z perkusistą Joe Dilworthem, najbardziej znanym ze współpracy ze Stereolab.

Silver Apples (US)

Zespół powstał w 1967 roku jako duet: Dan Taylor na perkusji i Simeon na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawu filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu. W tym składzie szybko zyskał popularność na niezależnej scenie muzycznej Nowego Jorku. Ich pierwszy album pojawił się nakładem KAPP Records i przez 10 tygodni nie schodził z listy najlepszych płyt magazynu „Billboard”. Długa płyta długogrająca, zatytułowana „CONTACT”, pojawiła się w 1969 r. Zachęcona popularnością albumów, grupa zorganizowała trasę koncertową po kraju. Trzeci krążek został nagrany w 1970 r., ale nie został wydany, jako że KAPP zakończyła działalność. Nie mając wytwórni, zespół przestał działać. Od tamtej pory wielu artystów z całego świata nagrało covery, własne wersje utworów Silver Apples i sample na bazie ich muzyki. W 1996 r. Simeon reaktywował zespół, występując i nagrywając wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami i fanami. 10 marca 2005 r. pierwszy perkusista zespołu, Danny Taylor, zmarł na atak serca. Simeon w dalszym ciągu występował solo jako Silver Apples, elektronicznie odtwarzając perkusję Danny’ego. W ten sposób koncertował praktycznie na całym świecie. Aktualnie Simeon cały czas nagrywa i występuje solo.

The Oscillation (UK)

Muzyka The Oscillation lawiruje pomiędzy surowością krautrocka, a słodko-gorzką popową melancholią, między hipnotyzującymi dronami a noise’owymi, no-wave’owymi przesterami, wywołując skojarzenia z kosmische Musik w wykonaniu Neu! i Tangerine Dream przyprawione punk-funkiem PIL, eksperymentami Milesa Davisa i brudnym blues-rockiem Spacemen 3. Początki The Oscillation to 2008 rok, kiedy nakładem DC Recordings ukazał się debiutancki album wówczas jeszcze jednoosobowego projektu Damiena Castellanosa, „Out of Phase”, który jednak szybko rozrósł się do prawdziwego koncertowego żywiołu. Przez szeroki skład zespołu przewinęło się wielu muzyków, a na koncertach towarzyszą im wizualizacje filmowca Juliana Handa. We wrześniu 2013 r. The Oscillation wydali swój trzeci album „From Tomorrow”, który został bardzo pozytywnie przyjęty na całym świecie.

2kilos &More + Black Sifichi (FR/US)

2kilos & More to francuski duet grający elektronikę założony w Paryżu w 2003 r. Jak dotąd zespół ma na swoim koncie trzy albumy i jedną płytę w formacie mini CD, ale ich muzykę można też znaleźć na kompilacjach, remiksach i soundtrackach. Przy pomocy sampli oraz analogowych i cyfrowych dźwięków tworzą improwizacje na bazie długich, ewoluujących fal dźwiękowych. Każdy utwór przypomina pełną napięcia podróż przez wszechświat dźwięków, gdzie instrumentalne interwencje (gitara, perkusja) podkreślają punkty kulminacyjne, przywodząc na myśl skojarzenia z filmowym światem Davida Lyncha. Prasa określa ich jako subtelne połączenie ambient-elektroniki (à la Warp) i post-rocka (Kranky). ze względu na ciągłą, stonowaną obecność melodyjnych i zmysłowych (a nieraz hałaśliwych) partii gitar i instrumentów akustycznych, basu, perkusji w połączeniu z eksperymentalnymi wpływami.

Dr.Switchoff (RU)

Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov, to artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids – grupy sound-artowej, w której skład wchodzą „undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku”, oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze.

Tales of Murder and Dust (DK)

Muzyka duńskiej grupy Tales of Murder and Dust to mroczny, eksperymentalny neo-psychodeliczny rock. Zespół łączy przesterowane gitary, szepczące wokale, smyczki i klawisze w charakterystyczne, filmowe i dystopijne brzmienie, za sprawą którego znalazł się w pierwszej linii skandynawskiego nurtu Psych-noir. Założona w 2007 roku grupa samodzielnie produkuje i nagrywa swoją muzykę, a na swoim koncie ma już trzy wydawnictwa: debiutancką EP-kę „Peyote” z 2009 r., album „Hallucination of Beauty” z 2012 r., który zebrał bardzo dobre recenzje i najnowszą EP-kę „Skeleton Flowers” z 2013 r. Na 2014 rok Tales of Murder and Dust zaplanowali trasę koncertową poza granicami Danii, na której będą prezentować materiał z nowego albumu.

Snowid (PL)

Snowid pierwszy raz zstąpił na ziemie w Krakowie w roku 2013 by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem koncertowym jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans. Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci, natomiast na koncertach prezentowany jest także dodatkowy niezarejestrowany materiał. W skład zespołu wchodzą: Snowid – Wszechwiedza, Głos Lasu oraz DJ Grzyb – Katalizator Kosmicznej Mocy.

The Enters (PL/UK)

The Enters to trio z Londynu (wszyscy pochodzą z Ornety) poruszające się po rejonach shoegaze, noise pop czy dream pop. Debiutancka EP Small Town Love ukazała się w kwietniu tego roku, wydana później na 12′ vinyl. Płyta została nagrana w studiu umieszczonym na łodzi, u boku producenta Rory Attwella (znanego ze współpracy z Big Deal, Veronica Falls czy Male Bonding). Album szybko został zauważony w świecie shoegaze. W recenzjach padły takie określenia jak: ”pure gold” czy ”one of the best shoegaze releases of the year”. Obecnie zespół pracuje nad nowa EP-ką, której wydanie planowane jest na początek przyszłego roku.

3moonboys (PL)

Mięsiste brzmienie gitary i basu, post-punkowe rytmy połączone z dźwiękami starych syntezatorów i klawiszy, oniryczny, melancholijny wokal oraz łączenie wielu stylistyk, nie tylko muzycznych – tak w skrócie można opisać muzykę bydgoskiego kwintetu 3moonboys. Zespół, który wpisał się na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu, cały czas zaskakuje i wymyka się prostym klasyfikacjom. Tak było w 2004 roku, kiedy wydali swoją debiutancką płytę, która była jedną z pierwszych bydgoskich płyt Indie rockowych. Tak było też dwa lata temu, kiedy ukazał się ich ostatni album zatytułowany „Skakankan”, który połączył w sobie eksperymentalne podejście do aranżacji i kompozycji oraz bogactwo odniesień. Płyty 3moonboys są przemyślane od pierwszych akordów, a skończywszy na nietypowych okładkach i wieloznacznych tekstach inspirowanych literaturą. Udowadniają, że w z pozoru ograniczonej formie, jaką jest muzyka rockowa, można jeszcze bardzo wiele powiedzieć.

Rara (PL)

Przed Państwem Rara (lub dla wygodnych po prostu Rara) to solowe przedsięwzięcie Rafała Skoniecznego, które rozpoczęło się w chwili zawieszenia Hotelu Kosmos i WECK-a, w których grał na gitarze i śpiewał. Po przeprowadzce do Gdańska, znalazł czas na eksplorowanie przestrzeni akustycznych w pojedynkę. Sytuacja o tyle wygodna, że nie trzeba wychodzić z domu. Szczególnie jeśli mieszka się na poddaszu, skąd rozciąga się panorama na kominy Dolnego Miasta. Artysta używa gitary akustycznej wyprodukowanej w Kanadzie, dla której wymyślił własny otwarty tuning. Zdaje się na intuicję i przypadkowość, ponieważ, jak twierdzi, stracił serce do układania taktów lub tak zwanego komponowania. W tej formule zagrał kilka koncertów i nagrał studyjny materiał, który do czasu SpaceFestu powinien znaleźć swoje miejsce na fizycznym nośniku.

SpaceFest! 2014 – czwarty konkurs dla młodych zespołów

Podobnie jak w trzech pierwszych edycjach SpaceFestu! również w czwartej organizator zarezerwował w line upie miejsce dla młodych zespołów grających shoegaze, space rock lub muzykę alternatywną nawiązującą do tych gatunków. Do 30 września 2014 zainteresowane występem na SF! grupy mogą przesyłać swoje zgłoszenia (min. 30 minut muzyki).

Trzyosobowe jury przesłucha nadesłane materiały i wybierze dwa zespoły, które 5 i 6 grudnia zagrają w gdańskim Klubie Żak.

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska. Nowe idzie od morza patronuje wydarzeniu.