Jedna płyta, dwa zespoły i bardzo świeże podejście do muzyki gitarowej. Nowe idzie od morza patronuje płycie, będącej splitem dwóch zespołów: Walrus Alphabet i Agorafobia. Materiał ukazuje się nakładem Music is the Weapon.

Tak pisałem o materiale Agorafobii:

Instrumentalne, zawadiackie i treściwe utwory Agorafobii przypominają złote czasy At the Drive-In czy gdzie niegdzie przemycane wątki Don Caballero. Nie ma w ich utworach przesadnej emocjonalności, jest zwieźle i treściwie. Math rock pod postacią gitar przeplata się z wibrującą i pulsującą perkusją, rytmika ulega nieustannej ewolucji, więc nie ma mowy o nudzie. Duet stawia na proste środki wyrazu, umiejętnie dialogując na linii gitara-perkusja, bawiąc się konstrukcją utworów, zacierając granice między tradycyjnie rozumianą strukturą kompozycji.

A tak o Walrus Alphabet:

W muzyce Walrus Alphabet jest dużo gitarowego jazgotu, bazowania na wielowarstwowych utworach, gdzie bas robi jedno, a pełna efektów gitara elektryczna buduje pełen napięcia, zawodzący drugi plan. Zespół sukcesywnie rozwijają swoje kompozycje, czyniąc z nich muzyczne opowieści, o rozbudowanej narracji, ze sporą dawką detali. Z jednej strony jest tu miejsce na post-hardcore’owe uniesienia, z drugiej malowane paletami barw prog-rockowe wycieczki, a z trzeciej zwięzłość i transowość à la Tortoise.

WIĘCEJ: Agorafobia/Walrus Alfphabet – Split

Agorafobia to duet trójmiejsko-wrocławski, który pierwotnie narodził się jako poboczny projekt dwóch członków Perspecto – Łukasza Hajduka i Szymona Borowskiego. W przerwach między próbami i nagrywkami zaczęli oni gromadzić pomysły na alternatywne kompozycje, wśród których pobrzmiewa echo „Voyager Golden Record” – archiwalnych nagrań wysłanych w latach 70-tych w kosmos przez NASA. Większość z kompozycji Agorafobii powstała już cztery lata temu, ale odległość i zaangażowanie w liczne projekty sprawiło, że materiał musiał odczekać swoje i na swój sposób „dojrzeć”, żeby doczekać się publikacji.

Walrus Alphabet to trio, które tworzy Artur Bieszke, Tomek Zaborowski, Wojtek Lacki którzy występowali m.in. w 1926, Ampacity, Ląd Morze Ląd, God’s Own Prototype, KSAS, Marla Cinger. Z połączenia różnorodnych doświadczeń otrzymali oni wyjątkową mieszankę melodyjnych dźwięków, gitarowego hałasu i połamanych rytmów. Zdecydowane brzmienia urzekają harmonią i porywają w świat pełen energetyzującego napięcia.

Split zespołów ukazuje się nakładem Music is the Weapon. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym tego wydawnictwa.