Czy muzyka i sztuka może wywoływać rewolucję? To temat przewodni tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat”.

Wydarzenie poświęcone jest „Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji”. Agnieszka Cichocka z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które jest organizatorem festiwalu, przybliża założenia jakie towarzyszyły przy tworzeniu jego programu:

W tym roku naszym celem jest pokazanie w jaki sposób sztuka przyczynia się do społecznej ewolucji i poprawy dialogu międzykulturowego w kontekście zmian politycznych, kulturowych oraz społecznych zachodzących obecnie na świecie, szczególnie w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni muzycy pochodzących m.in. z Syrii, Libanu, Egiptu i Turcji. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 23 października koncertem Ibrahima Maaloufa, który w unikatowy sposób łączy w swojej twórczości muzykę Wschodu, jazz oraz muzykę klasyczną. Dzień później wystąpi szwedzka wokalistka jazzowa Isabel Sörling, która zaprezentuje swój debiutancki album – producentem płyty „Isabel Sörling Farvel“ jest sam Maalouf.

5 listopada w Centrum św. Jana światową premierę będzie miał występ pary syryjskich artystów: wybitnego klarnecisty Kinana Azmeha i artysty wizualnego Kevorka Mourada. „Home withi”n to performance łączący muzykę oraz sztukę wideo. Zainauguruje on konferencję „Arabski Impuls”(6-8 listopada), podczas której o problematyce związanej z przemianami w krajach arabskich, rozmawiać będą eksperci, naukowcy, dziennikarzy oraz aktywiści z Polski i zagranicy.

Performance  stworzy jednocześnie artystyczną oprawę wernisażu multimedialnej wystawy Syria sz(t)uka wolności z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas. Wystawę fotografii „Wiosna ,która nie zakwitła” zaprezentuje trójmiejski fotoreporter, Maciej Moskwa.

Agnieszka Cichocka wyjaśnia szerzej, z jakiej strony festiwal chce ukazać artystów:

Jedni artyści w swojej twórczości, bezpośrednio nawiązują do bieżących wydarzeń, teksty ich piosenek odzwierciedlają nastroje społeczne – niepokoje związane z niepewną przyszłością, niespełnionymi obietnicami. Inni wyrażają swoje uczucia poprzez melancholijne i liryczne brzmienia, samą muzykę. Artyści coraz chętniej wypowiadają się poprzez swoje dzieła, przyjmując rolę aktywisty, edukatora, ambasadora, traktując sztukę jako narzędzie przebudowy świata, co jest widoczne także na gruncie muzyki.

Chcieliśmy znaleźć pewną równowagi pomiędzy artyzmem, a aktywizmem i jednocześnie zastanowienie się na ile jest ona możliwa i czy artyści rzeczywiście powinni troszczyć się o wartości społeczne.

8 listopada w Centrum św. Jana odbędzie się koncert Neue Vocalsolisten Stuttgart, zespołu wokalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej Zespół solistów zafascynowany muzyką basenu Morza Śródziemnego pragnie poświęcić rok 2013 i 2014 twórcom z tego właśnie regionu, stworzyć, jak sam określa „współczesny dyskurs”, zapraszając do stworzenia dzieł 14 wybitnych twórców z tego regionu. Kolejnym muzycznym akcentem będzie występ turecko-austriackiego zespołu Özlem Bulut Band w Centrum św. Jana (9 listopada) koncentrującego swe zainteresowania wokół muzyki  ethno- jazz. Festiwal zakończy wspólny występ młodzieży, która weźmie udział w warsztatach oraz koncert El Deeb z Egiptu i Hadesa z Polski,

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Konkurs! Wygraj bilety na koncert Isabel Sörling, który odbędzie się w ramach Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat” . Aby zgarnąć nagrodę, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie:

Ile łącznie koncertów odbędzie się podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat”?

Dwie najszybciej zamieszczone poprawne odpowiedzi w komentarzach zostaną nagrodzone podwójnymi zaproszeniami na koncert Isabel Sörling. Konkurs trwa do 22 października do godz. 11.