Mleczny Piotr, znany też jako WL-4 stanie się przestrzenią interwencji dźwiękowej. W dniach 6 i 7 września odbędzie się tam Control Room – prezentacja nowych brzmień z Gdańska i Gdyni: od muzyki eksperymentalnej przez jazz i ambient po field recording.

Control Room to poszukiwanie związków między architekturą a dźwiękiem. Miasto ulega ciągłym metamorfozom. Stare miejsca sąsiadują z nowymi. To, co było rzeczywistością, odchodzi w niepamięć, by po czasie znów stać się aktualne. Mleczny Piotr, ostatni budynek położony na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej, to ważna część XIX- i XX-wiecznej historii regionu oraz świadek jego industrialnej przeszłości.

Zaproszeni artyści będą pracowali z przestrzenią, nie ingerując w jej parametry. Nie chodzi o rearanżację miejsca, lecz muzyczną odpowiedź na zastane warunki, przede wszystkim architektoniczne. Forma i historyczny kontekst miejsca, będącego obecnie siedzibą galerii WL4–Przestrzeń sztuki, zachęcają do dźwiękowej oraz muzycznej interpretacji. Koncerty, sety dźwiękowe i wykłady umożliwią kreatywne zwiedzanie budynku, w tym niedostępnych wcześniej pomieszczeń. Punktem wyjścia Control Room jest uznanie dźwięku za równie namacalny co wyjątkowa konstrukcja Mlecznego Piotra.

Wydarzeniu towarzyszy publikacja zawierająca rozmowy z artystami oraz esej o kulturze dźwięku.

PROGRAM:

6.09 / piątek / 19:00
Wykład dr inż. Waldemara Affelta „Technoestetyka obiektów i krajobrazu Inujima Seirensho Art Museum w Japonii”

Koncerty:
Nowa Ziemia feat. ate
Mikołaj Trzaska

7.09 / sobota / 19:00
Wykład Filipa Szałaska „Field recording vs. antropocen”

Koncerty:
Paweł Rucki / Emiter
Iza Dłużyk

Waldemar Affelt, dr inż.
Konserwator zabytków architektury, emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kwalitatywnokwantytatywnej metody analizy wartości kulturalnych i społeczno-ekonomicznych obiektów dziedzictwa techniki TECHNITAS, kompatybilnej z Ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z Wytycznymi Operacyjnymi do realizacji Konwencji światowego dziedzictwa. Członek Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Konserwatorze Generalnym oraz Komitetu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk. Prezes lokalnej organizacji pozarządowej Stowarzyszenie „Zabytkowa Gdynia”.

Nowa Ziemia
Artur Krychowiak to gitarzysta z Gdyni. Jest twórcą projektu Nowa Ziemia, w którego ramach wydał do tej pory trzy albumy i współtworzy tria Sunwôrm z Janem Galbasem i Matteo Bassoli’m oraz Trys Saulės z Marcinem Dymiterem i Dominiką Korzeniecką. Współpracował z Tranquilizer. Lonker See, Dawidem Adrjańczykiem i Michałem Banasikiem, a pod koniec 2018 współnagrywał utwór Pancernych Rowerów/Czerwonych Gitar na składankę „Gdynia 1988–2018”. Obecnie pracuje nad nowym albumem z ate. Krychowiak eksperymentuje z brzmieniem gitary barytonowej i smyczka od wiolonczeli, tworząc niespokojne i hipnotyzujące pejzaże dźwiękowe.

ate
ate to solowy projekt Petara Petkova, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poszukując przestrzeni nieograniczonej regułami teorii muzyki, ate tworzy hipnotyczne pejzaże dźwiękowe oparte głownie na loopowanych partiach gitary, które miksuje z pogłosem analogowej modulacji. Zainspirowany twórczościąSteve’a Reicha, Arvo Pärta i Terry’ego Rileya, ate bada potencjalną moc prostoty, minimalizmu i powtórzeń. Petkov jest autorem dwóch solowych albumów wydanych nakładem bułgarskiej wytwórni Amek – „MCCV” (2016) oraz „Secondary Drowning” (2018) – i splitu ze Stereocilią (John Scott) dokumentującego trasę po Wielkiej Brytanii.

Mikołaj Trzaska
Ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką jazzową i współczesną muzyką improwizowaną. Saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszych formacji yassu – Miłości oraz Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu, stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej.

Izabela Dłużyk
Anglistka, rusycystka, autorka nagrań przyrody. W 2015 roku nawiązała współpracę z australijskim Listening Earth, które do tej pory wydało jej trzy albumy: Echoes from the Ancient Forest, Morning at the Lutownia River oraz Morning Soundscapes from the Biebrza Marshes. W 2016 nakładem krajowego Solitonu ukazały się płyty „Echa krainy żubra i „Echa krainy łosia. Słowacki label LOM opublikował ostatnio jej „Soundscapes of Summer i „Soundscapes of Spring. Niedawno wróciła z Peru, gdzie dokumentowała pejzaż dźwiękowy Amazonii. Od urodzenia jest osobą niewidomą. Jak sama przyznaje, może właśnie to wykształciło u niej szczególną wrażliwość na dźwięk.

Filip Szałasek
Literaturoznawca, krytyk muzyczny. Publikował między innymi w „M/I”, „Opcjach”, „Masce”, „Glissando”, „Studiach Kulturoznawczych”, „Blizie”, „Fragile” i dla Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Współpracuje z „Schulz/Forum” i „Czasem Kultury”. Od 2007 roku prowadzi bloga Fight!Suzan poświęconego płytom oraz publicystyce muzycznej. Autor książek „Jak pisać o muzyce. O wolnym słuchaniu” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018).

Emiter
Porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów (także niemych), spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, projektu Field Notes i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Gra w projektach: emiter, niski szum, Zemiter, Trys Saulės, Mapa.

Paweł Rucki
Trójmiejski perkusista poruszający się w obrębie muzyki niezależnej i improwizowanej. W swojej twórczości łączy odległe od siebie style: od free rocka (Królestwo), black metalu (Hadal) po harsh noise (Dule tree) i shoegaze czy alt pop (Black Mynah). Muzyk nie bojący się eksperymentować i wiecznie poszukujący nowych dźwięków.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.