Przegląd najciekawszych zespołów z pogranicza muzyki altarnatywnej zagra 29 czerwca w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim na czwartej edycji festiwalu Mięty Pole.

Mięty Pole to święto szeroko rozumianej muzyki alternatywnej i eksperymentującej, przestrzeń spotkań różnych nurtów muzycznych. To okazja, aby wyskoczyć zza kurtyny codzienności wprost w sam środek jedynej wyspy w całości porośniętej miętą i zbratać się z unoszącym się nad nią duchem.

Wystąpią: legenda polskiej sceny alternatywnej – LECH JANERKA; ikona jazzowej awangardy – MIKOŁAJ TRZASKA; człowiek-orkiestra – BAJZEL; dadaistyczno-punkowy duet NAGROBKI.

Przypomnijmy raz jeszcze – duch unosi się nad mięty polem!

Start: godz. 17.00

LECH JANERKA

Wokalista, basista, autor tekstów i kompozytor, jedna z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej muzyki rockowej. W 1981 roku założył zespół Klaus Mittfoch. Grupa została wyróżniona w 1983 w konkursie „Kto najlepszy w tym rocku”. Efektem było wydanie dwóch 7″ singli, które wystarczyły, by magazyn „Jazz Forum uznał Klausa Mittfocha za największy nowy talent, a pismo „Non Stop” za najlepszy zespół roku 1983. Latem 1984 ukazał się pierwszy i jedyny album formacji. Płyta „Klaus Mittfoch”, po latach została uznana przez czytelników magazynu „Tylko Rock” za najważniejszą polską płytę lat 80. Zespół rozwiązał się jeszcze przed końcem 1984 roku, zaś Janerka rozpoczął prace nad solowym materiałem. Debiutancki album „Historia podwodna” ukazał się w 1986. Płyta ta powszechnie uważana jest za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wydawnictw polskiego rocka. Następnie ukazały się płyty: „Piosenki” (1989), „Ur” (1991), „Bez prądu” (1993), „Co lepsze kawałki” (1993), „Bruhaha” (1994), „Dobranoc” (1996), „Fiu fiu” (2002), „Plagiaty” (2005). Tę ostatnią promował utwór „Rower”, nieoczekiwanie jeden z większych przebojów 2005 r. 14 maja 2019 r., po 14 latach od wydania ostatniego materiału, ukazał się singiel „Zabawawa”, zapowiadający nową płytę. Premiera jesienią.

MIKOŁAJ TRZASKA

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Współzałożyciel i saksofonista kultowej grupy Miłość. Zespół wydał pięć albumów i współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. W latach 90. Mikołaj Trzaska współtworzył także inne formacje, m.in. Łoskot, NRD, The Users, Masło. W 2000 roku, wraz z żoną Olą Trzaską, założył wydawnictwo płytowe Kilogram Records. W latach 2001 – 2004 współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Ich „Mikro Muzik” uważany jest za ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie. W 2003 r. Trzaska nawiązał współpracę z basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Nagrali wspólnie dwa albumy: „Unforgiven north” i „Orangeada”. W 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołączył Peter Brötzmann. W ten sposób powstał North Quartet i płyta „Malamute”. W 2006 roku powstał projekt Shofar z udziałem Raphaela Rogińskiego oraz Macia Morettiego, łączący nawiązania do tradycyjnej muzyki żydowskiej ze współczesnym jazzem. W 2007 r. Trzaska został zaproszony do międzynarodowego projektu Resonance Kena Vandermarka. Mikołaj Trzaska to także kompozytor muzyki filmowej do obrazów Wojciecha Smarzowskiego („Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń”, „Kler”). Ilość projektów, w których muzyk brał udział jest imponująca, i nie sposób tu wszystkich wymienić.

NAGROBKI

Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal). Ich muzyka to autorska mieszanka gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Na dotychczasowy dorobek fonograficzny duetu składają się płyty: „Pańskie wersety” (2014), „Stan Prac” (2015), „Granit” (2017) oraz „Portret Trumienny” (2018). Na płytach „Pańskie Wersety” oraz „Granit” formacja wspierana była w studio przez Olo Walickiego, Mikołaja Trzaskę, Tomasza Ziętka i Michała Skroka. Nagrobki zagrały do tej pory około 120 koncertów w kraju i za granicą (m.in. Opener, OFF, Unsound, Springbreak, Tauron Nowa Muzyka). Zespół wystawia również swoje dzieła w galeriach sztuki. Do tej pory prezentował je na pokazach „Gdziekolwiek idę, idzie śmierć”, 2017, Kronika, Bytom; „Kolejny rok w urnie”, 2018, Trafostacja Sztuki, Szczecin; „Biennale Warszawa”, 2018, Warszawa; „Spalam się”, 2019, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot.

BAJZEL

To chodząca machina muzyczna. Sam pisze teksty, komponuje muzykę oraz śpiewa. Jego koncerty wyróżnia nietypowa, oryginalna kompozycja powstała z przeplatania wielu gatunków. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Od 2011 roku wraz z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem (Pogodno) tworzą duet Babu Król, z którym również stale koncertują. Muzyk ma na swoim koncie kilkaset koncertów w kraju i za granicą ( m. in. Stany Zjednoczone, Hiszpania, Holandia, Belgia, Francja, Czechy). Grał trasy m.in z Pogodno, Kasią Nosowską, Strachy Na Lachy, Lao Che. W 2016 r. wydał kolejną, piątą już płytę – amOK. Jest ona starannie przemyślaną i skomponowaną strukturą złożoną z prostych piosenek, a zarazem zawiłych, czasem orkiestrowych kompozycji. To potężny, dojrzały kop w przód, a także sentymentalny powrót do początku.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.