Canti Spazializzati po raz piąty

To już piąta odsłona wrocławskiego cyklu warsztatowo-koncertowego, poświęconego teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej. Tym razem wydarzenie gościnnie odbędzie się w BWA Wrocław Główny.

Canti Spazializzati skupia się na koncepcjach uprzestrzenniania kompozycji dźwiękowych stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia. Łączy ideę prezentacji nowych projektów muzycznych z umożliwieniem artystom rozwijania przestrzennych aspektów kompozycji dźwiękowej i stworzeniem platformy współpracy pomiędzy młodymi muzykami, kompozytorami i artystami dźwiękowymi. Cykl jest kontynuacją idei Canti Illuminati Festivalu poświęconego prezentacji nowych zjawisk w muzyce elektronicznej oraz wrocławskiej tradycji kwadrofonicznej (prezentowanej w rozbudowanym programie podczas 14. edycji Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival).

#5 edycja, która będzie miała miejsce 30 marca, to gościnna wizyta w nowej przestrzeni BWA Wrocław Główny oraz pierwszy z tegorocznego cyklu warsztatów poświęconych wykorzystaniu cyfrowo-analogowych instrumentów i urządzeń DIY  do wielokanałowych realizacji dźwiękowych. W trakcie wydarzeń Canti Spazializzati #5 zostanie wykorzystana przestrzeń odsłuchową z 4-sekundowym pogłosem, 8-kanałowym systemem nagłośnieniowym i 400-elementowym Wielkim Pragotronem (zobacz) zaprojektowaną dla części wystawy grupowej Odjazd wspólnie przez Czarnego Latawca, Karolinę Pietrzyk, Krzysztofa Tyszeckiego i Mateusza Zieleniewskiego pod kuratelą Katarzyny Roj.

Na rok 2019 w ramach Canti Spazializzati odbędą się cztery sesje warsztatowych, w trakcie których słuchaczki i słuchacze nabędą praktyczne umiejętności z dziedziny eksperymentu dźwiękowego. Nauczą się samodzielnie tworzyć i budować analogowo-cyfrowe obiekty i instrumenty dźwiękowe, poznamy techniki pracy z komputerem jako studiem nagraniowym i narzędziem kompozycyjnym. Dowiedzą się jak kreować przestrzeń dźwiękową przy pomocy wielokanałowego nagłośnienia, jak i samodzielnie zbudować taki system w domowych warunkach. Udział w warsztatach jest bezpłatny i otwarty, jednak z racji ograniczonej ilości miejsc prowadzimy zapisy i wybór zgłoszeń. Organizatorom zależy na udziale osób, które są zdecydowane  na udział w pełnym cyklu warsztatowy, jak i będą chciały zaprezentować efekty swojej pracy podczas naszych koncertów.

W trakcie pierwszych warsztatów przygotowanych przez Paulinę Czerek słuchacze zapoznali się ze środowiskiem Ableton Live, poznali podstawy komponowania i przetwarzania dźwięku przy użyciu komputera. Nauczyli się również wykorzystywać Ableton Live do sterowania instalacją dźwiękową Wielki Pragotron Spacializowany, a najciekawsze utwory powstałe w trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane podczas koncertu Canti Spazializzati #5.

W trakcie koncertu Piotr Bednarczyk, Beniovska, Jędrzej Borowski zaprezentują premierowe kompozycje wielokanałowe z wykorzystaniem właściwości akustycznych przestrzeni odsłuchowej BWA Wrocław Główny oraz WIelkiego Pragotronu Spacjalizowanego. Koncert tradycyjnie otworzy projekcja i omówienie wielokanałowego utworu “na taśmę”. Tym razem będą to kompozycje Joan La barbary – słuchowisko “A Different Train” (1998) do tekstu Melody Sumner Carnahan (jednej z pilniejszych uczennic Johna Cage’a , okrzykniętej przez krytykę “najbardziej muzyczną prozatorką od czasów Gertrudy Stein”) oraz wielokanałowe rzeźby dźwiękowe na głos i syntezator z lat 70.

Kuratorem projektu jest Daniel Brożek.

ARTYŚCI

Piotr Bednarczyk
Urodził się w 1994 roku w Koszalinie. Obecnie studiuje kompozycję pod kierunkiem Cezarego Duchnowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jego utwory były wykonywane na festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Sala Słuchowa czy New Music Week. Jako kompozytor koncentruje się głównie na muzyce elektroakustycznej, silnie koncentrując się na poszukiwaniu nowych brzmień, dzięki czemu wykorzystuje niekonwencjonalne techniki produkcji dźwięku i elektroniki na żywo.

Paulina Czerek (Beniovska)
Artystyczna dusza, reprezentująca Trójmiasto i ekipę Gnojki. Od niedawna, z coraz większą częstotliwością można ją usłyszeć na lokalnym gruncie. Definiuje to co zamyka się (a formalnie pozostaje otwarte) w pojęciu eksperymentu. Czy miksując numery, czy produkując własne kompozycje. W formie DJ-skiej, szczególnie wyróżnia ją połączenie: IDM, electro i progressive dark mayo. Gdy produkuje zaś, nieograniczone kolaże, powstałe chociażby za pomocą field recordingu.

Jędrzej Borowski
Inżynier dźwięku, artysta dźwiękowy, performer. Od 2014 roku związany ze śląską sceną muzyki elektronicznej, uczestnik warsztatów i sesji Biura Dźwięku Katowice. Tworzy improwizowane słuchowiska i kolaże oparte na nagraniach terenowych oraz znalezionych i splądrowanych dźwiękach. Wynikiem tych działań była kaseta pt. „Układy niestabilne” wydana w 2016 roku nakładem wydawnictwa Pionierska Records. 

Joan La Barbara
Kompozytorka i artystka dźwiękowa, wizjonerka rozszerzonych technik wokalnych, nestorka eksperymentu dźwiękowego w muzycznym minimalizmie. Pierwsza i jedna z najważniejszych interpretatorek utworów wokalnych takich kompozytorów jak John Cage, Robert Ashley, Morton Feldman, Philip Glass, Steve Reich, Alvin Lucier, and Morton Subotnick. Jej utwory wokalne i instalacje dźwiękowe wychodziły daleko poza tradycyjne medium muzyczne, stale współpracowała z takimi artystami jak Kenneth Goldsmith, Peter Gordon, Bruce Nauman, Steina, Woody Vasulka, Lawrence Weiner. 

Dotychczasowe edycje wydarzenia

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym cyklu.