Miasto i morze będzie wiodącym tematem Open House Gdynia. Festiwal dedykowany architekturze odbędzie się od 26 i 27 maja.

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu, który na całym świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni. W czasie jednego weekendu organizatorzy zapraszają do najciekawszych miejskich lokalizacji na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: budynków użyteczności publicznej w ich wyjątkowej odsłonie, mieszkań prywatnych czy pracowni artystów. W programie zwiedzanie z przewodnikami, spacery, wystawy fotografii i wiele innych aktywności.

Każda z edycji festiwalu skupia się wokół tematu przewodniego, który w tym roku stanowi “morze”. Nie da się opowiadać o Gdyni z pominięciem jej morskiego rodowodu, tak jak nie da się mówić o polskiej obecności nad Bałtykiem nie wspominając o Gdyni. Dlatego też w czwartej edycji Open House Gdynia otwarte zostaną lokalizacje powiązane z morzem, eksperci i mieszkańcy wspólnie wezmą pod lupę morską tożsamość miasta.

Do tematu nawiązują trzy z ogłoszonych dotąd lokalizacji: Dalmor, Port Gdynia i Sala widowiskowa klubu 3 Flotylli Grom. Festiwal będzie niepowtarzalną i zapewne jedną z ostatnich okazji, aby zajrzeć do podalmorowskich wnętrz i ocalić pamięć o tym fragmencie gdyńskiej historii. Do Portu organizatorzy zapraszają zaś na wycieczkę rowerową, w czasie której o historii i teraźniejszości portu opowie ekspertka w tej dziedzinie – Anna Orchowska-Smolińska. Wizyta w jednej z największych sal widowiskowych poprzedniego stulecia na Pomorzu to szansa na poznanie bogatej i nieprzeciętnej historii wschodnich terenów Gdyni.

Festiwal to także szansa, by zajrzeć do pięknie zaaranżowanych mieszkań prywatnych i porozmawiać z ich mieszkańcami. Obok zwiedzania, organizatorzy zapraszają na wystawę fotografii gdynianki Joanny ‘froty’ Kurkowskiej, której zdjęcia z podróży po Ameryce Północnej, zebrane pod nazwą Punkytecture, będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Galerii PUNKT.

Open House Gdynia został zaplanowany tak, by zadowolić nie tylko osoby na co dzień związane z  architekturą czy designem – to festiwal od mieszkańców dla mieszkańców. Jego celem jest wzajemne inspirowanie się i propagowanie wśród szerokiej publiczności takich rozwiązań z zakresu organizacji przestrzeni miasta i wnętrz, które harmonijnie łączą funkcjonalność, piękno i szacunek dla historii, a także zaznajomienie mieszkańców i osób odwiedzających miasto z rodzimą architekturą.

Dotychczas ogłoszone lokalizacje:

Dalmor
O powstałym w 1947 roku Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich „Dalmor” słyszał chyba każdy gdynianin. W szczytowym okresie spółka dysponowała ponad 70 statkami, poławiając rocznie 278 tys. ton ryb i dając pracę dziesiątkom mieszkańców Trójmiasta. Niegdyś symbol polskiej floty rybackiej, dziś „Dalmor” powoli odchodzi w zapomnienie, a jego stopniowo wyburzana siedziba staje się posępną ruiną. Festiwal Open House Gdynia będzie niepowtarzalną i zapewne jedną z ostatnich okazji, aby zajrzeć do podalmorowskich wnętrz i ocalić pamięć o tym fragmencie gdyńskiej historii.

Sala widowiskowa klubu 3 Flotylli 'Grom’
Potężny, majestatyczny gmach i legenda kina, cieszącego się na tyle dużą popularnością iż pobito tu rekord frekwencyjny, któremu dorównały dopiero multipleksy spod znaku „Gemini” czy „Heliosa”. W 1957 roku w kinie wyświetlono 475 seansów filmowych dla bagatela – 235 tysięcy osób! Można do tego dodać koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty i mnóstwo pomieszczeń, w których młodzi mieszkańcy Oksywia uczyli się zarówno artystycznych sztuk, jak i annałów rozmaitych wojskowych dziedzin. Jeśli uwzględnimy widoczny tuż obok budynku szpaler drzew dawnej drogi ‘Na Piaski’ przeciętej obecnie przez kanał portowy, otrzymamy obiekt będący świadectwem bogatej i nieprzeciętnej historii wschodnich terenów Gdyni. Przyjdź i poznaj jedną z największych sal widowiskowych poprzedniego stulecia na Pomorzu!

Port Gdynia
Gdyński port jest podwalinami miasta, jego istotą zaś jego funkcjonalna architektura, której obecność widać we wszystkich portowych zabudowaniach. Podczas przejazdu rowerowego z badaczką portowej historii, Anną Orchowską-Smolińską, będzie można wysłuchać historii najważniejszych budynków w porcie m.in. Urzędu Morskiego, Chłodni Portowej, Dworca Morskiego czy Magazynu Tranzytowego, a także powodów dlaczego port stanął akurat w tym miejscu, co znajdowało się tutaj dawniej oraz jak wykorzystywane były poszczególne miejsca. Będzie to wycieczka, która zabierze jej uczestników w przeszłość i pokaże jak powstawał port miasta z morza i marzeń.

Wydział Oceanografii
W powstałym w 2002 roku centrum badawczo-dydaktycznym mieści się Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Morska misja Instytutu jest ściśle powiązana z Gdynią i jej społecznością. W czasie festiwalu odkryje przed zwiedzającymi tajniki pracy oceanografa, studenci zaproszą zaś do swoich laboratoriów. Uczestnicy festiwalu będą mieli ponadto okazję podziwiać widok z tarasu szóstego piętra budynku, z którego rozciąga się niesamowity widok na Zatokę Gdańską.

ORP BŁYSKAWICA
Polski niszczyciel wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej  w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej przez cały czas jej trwania. Przejęty po wojnie przez Royal Navy, wrócił pod polską banderę 1 lipca 1947 roku. Po powrocie do czynnej służby pełnił funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej, szkoląc na swym pokładzie liczne kadry floty narodowej. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt-muzeum, gdzie pełni jednocześnie rolę reprezentacyjną.

Urząd Morski
Urząd Morski to jeden z najbardziej obleganych punktów ubiegłorocznej edycji festiwalu. W tym roku ma szansę powtórzyć swój sukces podczas czwartej edycji Open House Gdynia. Autorem projektu budynku jest poznański architekt Adam Ballenstedt, który odpowiada również za gmach Żeglugi Polskiej przy ul. Waszyngtona. Powstały w 1928 roku obiekt charakteryzuje symetryczna forma z centralnie umieszczoną wieżą zegarową, wyglądem przypominającą latarnię morską. Całość budynku utrzymana została w konwencji uproszczonego klasycyzmu, jednak dekoracje fasady i ozdobne detale wyraźnie skłaniają się ku stylistyce art deco. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu wieża zegarowa została po raz pierwszy otwarta dla szerszego grona zwiedzających. W maju tego roku ponownie zaprosimy Was do tego wyjątkowego miejsca.

R/V OCEANOGRAF
OCEANOGRAF jest katamaranem o długości 49,5 m, szerokości 14 m i 2 m zanurzeniu. Jest przeznaczony zarówno do prowadzenia badań środowiska morskiego, jak i kształcenia studentów. Oprócz laboratoriów na statku są również obserwatoria i sala seminaryjna. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu jest to jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych, nie tylko na obszarze Bałtyku. To pływające laboratorium naukowo-badawcze pozwala na interdyscyplinarne badania morskie o charakterze podstawowym, innowacyjnym i wdrożeniowym. Jednostka stanie się również miejscem prowadzenia badań przez specjalistów z dziedzin bezpośrednio lub pośrednio związanych z wykorzystaniem (innowacyjnym) morza i jego zasobów. Obok badań naukowych jednostka ta ma stanowić również platformę do specjalistycznej edukacji morskiej nie tylko studentów, ale i innych użytkowników morza.

Akademia Marynarki Wojennej
Gdy w latach 20. Gdynia rozpoczęła budowę portu wojennego, potrzebował on również odpowiedniego zaplecza. Zlokalizowano je na piaszczystym wzgórzu nieopodal dawnej osady “Piaski”. Do połowy lat 30. ubiegłego wieku na Oksywiu stopniowo wznoszono kolejne obiekty zespołu według projektu wybitnego architekta Mariana Lalewicza. Oprócz budynków koszarowych znalazły się w nim m.in. okazały gmach Dowództwa Floty, stołówka i świetlica marynarska, budynek łaźni koszarowej, budynek bramny tzw. „Trzy Bramy”, domy mieszkalne dla oficerów i podoficerów, dom Dowódcy Floty zwany potocznie „Willą Unruga”, gmach Komendy Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty, szpital morski (obecnie przychodnie specjalistyczne) czy blok szkoleniowy zwany obecnie „budynkiem pod zegarem”.

Kapitanat Portu
Czwarta edycja #OHGdynia to okazja, by zajrzeć do wnętrza zadziwiającego budynku Kapitanatu Portu w Gdyni. To stąd zawiaduje się ruchem jednostek pływających, tu toczy się życie portowe. Na przestrzeni lat obiekt ulegał przemianom, dziś wyróżnia go głównie funkcjonalny charakter o prostej formie oraz malowniczy widok na port.

Dar Pomorza
Fregata zbudowana w roku 1910, a następnie zakupiona, odnowiona i przebudowana w 1930 roku przy wsparciu finansowym społeczeństwa Pomorza. Po dziś dzień pozostaje jednym z najsłynniejszych symboli Gdyni. Pod polską banderą Dar Pomorza odbył 102 rejsy szkolne, wyszkolił ponad 13000 studentów i jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery opłynął świat dookoła. Swój ostatni rejs odbył we wrześniu 1981 roku. Rok później został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu. 27 maja 1983 roku otwarto na jego pokładzie muzeum, które co roku odwiedzają tysiące turystów.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bryła tego wyjątkowego budynku to połączenie monumentalizmu z elementami Art Deco. Zaprojektowany został przez Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza na fali październikowej odwilży w 1956 roku. Budowa kościoła trwała do końca lat 70. Charakterystycznym elementem obiektu jest ogromna latarnia oświetlająca prezbiterium, która powoduje unikalną grę światła i mroku we wnętrzu kościoła. To właśnie w tym kościele spotykali się opozycjoniści. W jego wnętrzu znajdują się drzwi, na których niesiono zastrzelonego w “czarny czwartek” Zbyszka Godlewskiego i to tu odprawiona została przez ks. Hilarego Jastaka  pierwsza msza w intencji poległych opozycjonistów z grudnia 70. roku, W trakcie festiwalu będzie można zwiedzić odrestaurowaną wieżę kościoła, a o jego zakamarkach i tajemnicach opowie Wam ks. proboszcz Jacek Bramorski.

Mieszkanie Ani i Christophe’a
To jedna z tych kamienic, których zwyczajna fasada skrywa fascynujące opowieści. Pod adresem Kopernika 1 mieszkają Ania i Christophe, charyzmatyczna para artystów. Ania prowadzi domową galerię sztuki Onegallery i sama tworzy, mimo że na co dzień zajmuje się zupełnie przyziemnym biznesem. Christophe jest francuskim aktorem i dramaturgiem. Artystyczne mieszkanie tej dwójki przeczy prawom fizyki – całe tonie w sztuce. Atmosfera mieszkania pełnego przytulnych zakamarków i jego przesympatyczni właściciele sprawią, że poczujecie się, jakbyście znali się od lat.

Mieszkanie Pauliny (Bankowiec)
Mieszkanie wychodzące na Bank Polski od samego początku było wielopokoleniowe. Paulina żyje w Bankowcu od urodzenia. Jej dziadkowie wprowadzili się tam w 1945 roku. 5 lat temu Paulina przeprowadziła w mieszkaniu gruntowny remont. Namiętnie fotografuje, zbiera płyty i ma psa o imieniu Disney. Pasje Pauliny stały się integralnym elementem aranżacji mieszkania. W tym przypadku zachwyca nie tylko wnętrze, ale i widok rozpościerający się z okien.

Mieszkanie Zuzi i Igora
Spokój i harmonia podszyte nutą artystycznej nonszalancji – tak w kilku słowach opisać można niezwykłe mieszkanie Zuzi i Igora. Nieoczywiste, wypełnione sztuką wnętrze intryguje i przyciąga, tak jak przyciąga gościnność i ciepło jego mieszkańców. Surowość i powagę drewnianych belek, kamiennego kominka czy majestatycznej szafy łagodzą tu bibeloty, malarskie akcesoria i domowe rośliny, hodowane z pasją przez Zuzię.

Mieszkanie Tiny Janusz, Kurhaus
Mieszkanie w budynku dawnego Domu Kuracyjnego w Gdyni Orłowie z niesamowitym widokiem na zatokę. Od lat 70. zamieszkuje je artystka Tina Janusz – absolwentka orłowskiego Liceum Plastycznego oraz Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP (ówczesna PWSSP). W maleńkim, strychowym pokoiku zgromadzone są jej prace malarskie i rzeźby, których inspiracją od lat jest to niezwykłe miejsce. Pełna rodzinnych pamiątek pracownia urzeka przede wszystkim opowieściami domowników, którzy przenieśli się tu w 1969 roku z domu przy Monte Cassino w Sopocie. Doskonale pamiętają czasy prężnie działających, kultowych lokali w Orłowie: Maxim i Skorpion oraz Sanatorium Zdrowie. A na frytki chodziło się na Planty.

Mieszkanie Marty i Cypisa, “Ruderka”
Dwurodzinna willa projektu Kupca i Kossaka z 1937 roku. Południowy segment obecni mieszkańcy nazwali pieszczotliwie Ruderką z powodu stanu, w jakim znajdował się w momencie ich pojawienia się w budynku. Ale od lat zmienia się nie do poznania, bo Marta i Cypis przeprowadzają “remont – armageddon“. Niepowtarzalna atmosfera miejsca na styku początków Gdyni i artystycznej drogi jego właścicieli. Kochamy to!

Dom na Focha
Ta mała, osobliwa uliczka na Wzgórzu Świętego Maksymiliana (przedwojenne Wzgórze Focha) znacząco odstaje od charakteru dzielnicy. Po obu jej stronach usytuowano 28 domków szeregowych pamiętających czasy budowy gdyńskiego portu. To mini osiedle, zaprojektowane przez Włodzimierza Prochaskę, Tadeusza Jędrzejewskiego i Stanisława Garlińskiego, zrealizowano w 1934 roku z inicjatywy Spółdzielni Budowy Mieszkań Ekonomicznych. SBME została założona w 1928 roku przez znakomitego architekta, projektanta wielu gdyńskich budynków utrzymanych w duchu modernizmu i funkcjonalizmu – Kazimierza Prochaskę (1900 – 1992). Wnętrze domu, które zaprezentujemy podczas festiwalu, jest przykładem zarówno dbałości o historyczne elementy wykończenia, jak i wytrwałości w dostosowaniu kuriozalnej konstrukcji do potrzeb mieszkańców.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Spacer z Arkiem Brzęczkiem “Śladami płatnej miłości”
Wraz z Arkiem Brzęczkiem, mistrzem gdyńskiej opowieści, stawimy czoła najbardziej emocjonalnemu i emocjonującemu aspektowi miasta portowego. Poznamy pikantne sekrety marynarskich przygód i dowiemy się, gdzie życie towarzyskie tętniło szczególnie mocno. Spacer “Śladami Płatnej Miłości” rozpoczniemy w Piekle, a skończymy… O tym przekonacie się sami!

The Shipyard – koncert
Grupa The Shipyard powstała w 2011 roku w centrum Trójmiasta, ale szybko potem zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom. Napędza ich zapach morza i dźwięk giętej portowej stali. Choć debiutancki album „We Will Sea” (Nasiono Records), okrzyknięty płytą roku przez wielu dziennikarzy (między innymi Piotr Stelmach z Trójki), wykazywał ciągoty ku nowej fali i post-punkowemu sznytowi to obecnemu wcieleniu grupy najbliżej do ostrego i przebojowego gitarowego crossover. The Shipyard odwiedzili szereg klubów oraz festiwali (m.in. OFF Festival). W roku 2013 zdobyli Grand Prix na festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego. W roku 2014 ukazała się druga płyta zatytułowana "Water On Mars", z której singiel "So Much To Win" był grany w większości polskich niekomercyjnych stacji radiowych. 19 lutego 2016 ukazała się trzecia płyta zespołu zatytułowana 'Niebieska Linia’ (2.47 Production), na której znalazło się 11 utworów, większość w języku polskim. Tym razem oprócz nośnika CD jest również limitowana wersja na winylu, oczywiście w kolorze niebieskim! Skład zespołu tworzą muzycy znani z formacji takich jak Made In Poland, Sound Of Pixies, Heart & Soul, Vulgar czy Kiev Office.

Pracownia MANA MANA, ul. 3 Maja 20
Podczas Open House Gdynia przybliżamy działalność niezależnych przedsiębiorstw, które swoją pracą wpływają na odradzanie się polskiego rzemiosła. Jedną z takich marek jest gdyńska firma MANA MANA, prowadzona przez młodych i ambitnych artystów. Oferuje nowoczesne torebki oraz akcesoria wykonane ręcznie z najlepszych materiałów. MANA MANA udowadnia, że autorska moda nie musi być pretensjonalna czy nudna – wręcz przeciwnie, może opanować ulice i wyznaczać trendy. Dzień otwarty MANA MANA za każdym razem przyciąga do siebie tłumy uczestników, których Marcelina, założycielka pracowni, obdarowuje serdecznością i zaraża uśmiechem. Nie możecie tego przegapić!

Wstęp wolny do wszystkich lokalizacji. W wybranych miejscach obowiązują rezerwacje. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym Open House Gdynia.