Po raz piąty odbędzie się mini festiwal Drone Noise Ambient organizowany przez Kolonię Artystów. Od 8 do 10 grudnia wystąpi tam siedmiu wykonawców z pogranicza muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i awangardowej.

 

8 grudnia, g. 19
Emiter
Tutti Harp
Ellen Arkbro

9 grudnia, g. 19
Columbus Duo
DMNSZ
We Will Fail

10 grudnia, g. 19
Mammoth Ulthana

ELLEN ACKBRO
Ellen Arkbro jest kompozytorką i artystką dźwiękową ze Sztokholmu. Jej utwory powstały w formie kompozycji dla wczesnych zespołów muzycznych i długich występów syntezowanej muzyki snu. Jej twórczość została opisana jako oscylacja pomiędzy muzyką pop z lat 90. a amerykańskim minimalizmem lat 60-tych. Twórczość Ellen jest pod wpływem studiów Just Intonation z La Monte Young i Marian Zazeela w Nowym Jorku oraz Marc Sabatem w Berlinie. Jej prace były prezentowane publicznie w miejscach takich jak ISSUE Project Room w Brooklynie, Sound of Stockholm, Berlin Atonal i Norbergfestival w Szwecji.

WE WILL FAIL
Pojawienie się nowego albumu warszawskiej artystki, Aleksandry Grünholz aka We Will Fail wyzwala reakcje podobne do tych, które w Odysei Kosmicznej przedstawił Stanley Kubrick; To oniemienie i zachwyt wywołane przez nagłe pojawienie się enigmatycznej, ale i doskonale ukształtowanej formy monolitu. Choć nie jest to album debiutancki (ten pojawił się w 2014 r. – „Verstörung”, MonotypeRec.), dwuczęściowy „Hand That Heals / Hand That Bites”§ma w sobie świeżość epifanii. Niepowtarzalne brzmienie, będące miksem elektroniki, noise’u i muzyki eksperymentalnej.

We Will Fail występowała na wielu ważnych Europejskich scenach, między innymi na festiwalach takich jak CTM, Unsound (Kraków, Toronto). Nowy album zdobią niesamowite kolaże autorstwa Grünholz, która pracuje także jako grafik. Po wydaniu albumu, w marcu 2016, planowane są występy na żywo w Europie i Ameryce.

EMITER
Sinus Balticus to płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej „przestrzeni” północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak „głębia”, „toń” niosą legendy, historie i mity.

Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt „Pocztówki dźwiękowe” oraz projektu Field Notes. Gra także w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, Flora Quartet, BAZA i MAPA.

COLUMBUS DUO
W sezonie 2017/2018 Columbus Duo gra z czasem. Na poprzednim studyjnym albumie, „Expositions” (2014), zespół niezbyt się spieszył, lecz koncertowy „Columbus plays Starewicz” zapowiadał już częściowy powrót do noise’owej dynamiki z czasów Thing. Nowa płyta duetu, siódmy studyjny album „À temps”, zrealizowana latem 2017 roku, w paradoksalny sposób łączy ten kierunek z dalszą ewolucją braci Swoboda w stronę minimalizmu. Oparte w większości na jednym motywie improwizacje budują dramaturgię na grze fakturą dźwięku oraz – tak jak w tytule płyty – na czasie. Muzyczność jest tu wypadkową filtrowanych częstotliwości, rytmu oraz ciszy. Zamiana gitary na oscylator i powrót do akustycznej perkusji niewiele jednak powiedzą: podejście do obu instrumentów jest bowiem − jak zwykle − dalekie od konwencji. O ile zmierzanie kompozycji w stronę kontrolowanego hałasu przywodzi na myśl dokonania muzyków z lat dziewięćdziesiątych, o tyle operowanie brzmieniem tworzy klamrę spinającą współczesną elektronikę z krautrockiem. Także w tym sensie słychać w „À temps” grę z czasem – jak zawsze w wypadku Columbus Duo, jest to też działanie niewczesne.

DMNSZ
Patryk Daszkiewicz (ukrywający się za tym projektem) skupia się na pracy z przestrzenią i środowiskiem dźwiękowym. Eksperymentuje z różnymi formami, czy technikami nagrań i pozostającymi po nich artefaktami. DMNSZ brodzi w szumach z kaset, winylowych trzaskach, przeskakujących płytach CD, czy pozostałościach po błędach konwersjii plików mp3. Grając używa głównie samplera, walkmanów i kilku efektów, czy też potraktowanego jako kolejny instrument samego miksera. Udziela się również w innych mniej lub bardziej enigmatycznych projektach takich jak sumpf, kakamina, czy ostatnio w trio strętwa z Maciejem Maciągowskim i Pawłem Doskoczem. Prace Patryka Daszkiewicza były też prezentowane w formie instalacji dźwiękowej w Toruniu w trakcie festiwalu Obserwatorium Miejskie (Urban Observatory 2012), czy na wystawie zbiorowej «Rysowanie dźwięku» pokazywanej w Poznaniu, Toruniu i Lublinie.
Na początku lipca nakładem warszawskiej wytwórni Pointless Geometry został wydany na kasecie album «O U I J A».

MAMMOTH ULTHANA
Mammoth Ulthana to duet muzyków (Jacek Doroszenko, Rafał Kołacki) tworzących organiczne kompozycje muzyczne. Elektronika zmieszana jest tu z brzmieniem gongów, dzwonów, rogów i zestawu instrumentów etnicznych. Idea formy muzycznej zespołu opiera się na wzajemnym przenikaniu brzmienia tradycyjnych instrumentów akustycznych ze strukturami dźwiękowymi generowanymi przez oprogramowanie komputerowe. Wynikiem kombinacji jest intensywna przestrzeń muzyczna osadzona na solidnych podstawach kompozycyjnych, a jednocześnie bogata w partie nieprzewidzianych zdarzeń dźwiękowych. Koncepcja ideologiczna projektu jest zbudowana wokół wizji plemienia Mammoth Ulthana, prastarej społeczności szamanów. Muzycy starają się wcielić w życie fenomen doświadczania rzeczywistości poprzez medytację dźwięku, niekoniecznie w stricte muzycznym charakterze. Występom duetu towarzyszy kontemplacyjna projekcja wizualna. Jacek Doroszenko: electronika, losowe przedmioty dźwiękowe, pianino cyfrowe. Rafał Kołacki: gongi orientalne, misy tybetańskie, etniczne instrument perkusyjne, rogi zwierzęce, grzechotki, rury, dzwonki.

TUTTI HARP

Tutti Harp czyli Maks Wiśniewski to gorzowianin od początku związany z dym records.Na koncie ma dwa wydawnictwa;Ostatnio wydane piękne, ambientalne „Tła II” odbiły się echem po muzycznym światku, tym bardziej ciekawe jak zaprezentuje się na żywo.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Limitowana ilość biletów kolekcjonerskich na każdy dzień w cenie 10/20 pln dostępna będzie od 1.12.2017 w Kolonii Artystów. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia.