Patronat

NeoArte: syntezator sztuki

VI edycja festiwalu NeoArte odbędzie się pod znakiem “syntezatora sztuki”.  Koncerty odbędą się w dniach 26-29 października w Gdańsku w kilku wyjątkowych miejskich lokalizacjach.

NeoArte. Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych krajów i kultur, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe. VI edycja skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który na całym świecie wybija się na pierwszy plan. Inicjatorem i pomysłodawcą festiwalu jest zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej. Tak o wydarzeniu mówi Paweł Kapica, muzyk kwartetu i producent imprezy.

We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i  taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie. Taka też jest VI edycja festiwalu NeoArte.

Patronem tegorocznej odsłony festiwalu jest Pierre Jodlowski – mieszkający w Polsce i we Francji, wielokrotnie nagradzany kompozytor, wykonawca i artysta multimedialny. W ramach festiwalowych wydarzeń widownia będzie uczestniczyć w pięciu koncertach, studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez Pierre’a Jodlowski, a dzieci i  młodzież wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez moskiewski GAMEnsamble. Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, a podczas niektórych z nich  widownia będzie czynnie uczestniczyła  w tworzeniu muzyki na żywo. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z europejską, amerykańską i azjatycką muzyką współczesną prezentowaną przez artystów z Niemiec, Rosji, Chin i Polski. Odbędzie się 5 światowych prawykonań i 7 polskich premier. O atrakcyjny przekaz będą dbać reżyser teatralny, artyści sztuk wizualnych, tancerze oraz osoby zapowiadające koncerty.

 

PROGRAM FESTIWALU:

26.10.017 – godz. 20.00 – Kolonia Artystów w Gdańsku
Neo Electric Quartet
Wykonawcy: NeoQuartet, Paweł Janicki – sieciowy system interakcji

W programie światowe premiery utworów Grzegorza  Pieńka, Rafała Zapały, Piotra Peszata i Kamila Koseckiego.Neo Electric Quartet to unikatowy na skalę europejską projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze. Jedyną granicą jest wyobraźnia artystów.

Wstęp wolny – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

27.10.2017 – godz.20.00 – Kolonia Artystów
Muzyczna Performacja
Wykonawcy: Gam Ensamble (Rosja)

Koncert moskiewskiego GAM Ensamble dedykowany jest muzyce współczesnej, w której elementy teatralne i performatywne odgrywają kluczową rolę. Artyści oraz program zostały tak dobrane, by widownia miała okazję zapoznać się z tym arcyciekawym kierunkiem w muzyce najnowszej.

Koncert biletowany

28.10.2017 – godz. 19.00 – Nowa Synagoga w Gdańsku
Pierre Jodlowski – Koncert monograficzny
Wykonawcy: Sinfonietta Pomerania, Tadeusz Dixa – dyrygent

Pierre Jodlowski, patron VI edycji festiwalu NeoArte, znakomity francuski kompozytor, twórca muzyki elektroakustycznej artysta multimedialny, performer, związany nie tylko ze sceną muzyki współczesnej, ale także innymi dziedzinami artystycznymi – tańcem, teatrem, sztukami wizualnymi. Podczas koncertu usłyszymy i zobaczymy pięć kompozycji na zróżnicowany skład instrumentalny, video, elektronikę oraz taniec.

Koncert biletowany

29.10.2017 – godz. 16.00 – Nadbałtyckie Centrum Kultury
Łukasz Długosz + Dai Bo + NeoQuartet
w programie Dai Bo, T. Takemitsu, K. Penderecki, O. Messiaen, A. Schnittke

Wyjątkowe spotkanie wybitnych muzyków flecisty Łukasza Długosza, chińskiego pianisty i kompozytora Dai Bo oraz zespołu NeoQuartet. To najbardziej klasyczny z koncertów tegorocznej edycji festiwalu. Artyści przedstawią najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej drugiej połowy XX wieku oraz po raz pierwszy wykonają najnowsze dzieło Dai Bo, dedykowane Łukaszowi Długoszowi oraz NeoQuartet.

Wstęp wolny – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

29.10.2017 – godz. 20.00 – Scena Malarnia Teatru Wybrzeże
Triple String Connection
Wykonawcy: Sonar Quartet, Kwartet Śląski, NeoQuartet
reżyseria – M. Konopiński, wizualizacje – F. Ignatowicz
W programie: Marc Sabat, Steve Reich, Akira Nishimura, Peter Ablinger, Sofia Gubaidulina

Triple String Connection to projekt multimedialny współtworzony przez trzy kwartety smyczkowe specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Sonar Quartet z Berlina, NeoQuartet z Gdańska oraz Kwartet Śląski. Do projektu zaproszono artystę sztuk wizualnych Filipa Ignatowicza oraz reżysera teatralnego Macieja Konopińskiego. Struktura muzyczna projektu opiera się na prezentacji w pierwszej części koncertu trzech dzieł na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Kanady, Japonii i Rosji, a w drugiej części wydarzenia na wspólnym wykonaniu przez trzy zespoły kompozycji Steva Reicha – WTC911. Idea koncertu w sposób twórczy nawiązuje do obecnej  sytuacji geopolitycznej, gdzie konflikty, terroryzm, uchodźcy i fala emigrantów grają główną rolę.

Koncert biletowany

28.10.2017 – godz. 11.00 – Kolonia Artystów
Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kompozytorem każdy być może” prowadzone przez GamEnsemble

28.10.2017  – godz. 13.00 – Akademia Muzyczna w Gdańsku
Warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez Pierra Jodlowski

Na wybrane wydarzenia wstęp wolny, pozostałe: bilety w cenie 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 3 dniowy (piątek-niedziela) – 40 zł do kupienia na www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami. Nowe idzie od morza jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegóły na stronie: www.neoarte.pl